Açık Lise Hangi Kitaptan Hangi Konuya Çalışacağım?

“Açık Lise Hangi Kitaptan Hangi Konuya Çalışacağım?”, “Açık Lise kitaplarındaki hangi ünitelerden sorumluyuz 2019” soruları ders seçimini yapan ve ders notlarını halk eğitimlerden alan öğrencilerin sorduğu en önemli sorular. Aşağıda bu soruya cevap vermeye çalıştık. Ancak yine de sorusu olanlar yorum bölümünden sorularını (ders kitabının adı ve dönemi ve kendi dönemleriyle birlikte yazarsa cevaplayabiliriz.Açıköğretim hangi derslerden sınava gireceğim?Açık Öğretim Ders Kitapları Değişti 2019-2020: Hangi kitaptan hangi konuya çalışacağınızı da görerek doğru ve güncel kitapları pdf olarak indirebilirsiniz.

Açık Lise 2019-2020 hangi seçmeli derse hangi kitaptan çalışacaksınız?

 

Seçmeli dersler için kullanılacak kitapların listesi: Açık Lisede hangi seçmeli ders için hangi dersin kitabına çalışmak gerekiyor? Örneğin Seçmeli Tarih 1 seçen bir açık lise öğrencisi sınava hazırlanmak için hangi dersin kitabına çalışacak ve hangi dersin sorularını çözecek? Seçmeli dersler için kullanılacak kitapların listesini bu sayfada bulabilirsiniz.


Açık Öğretim Lisesi Ders NotlarıAçık Lise Ders Notları Kitap İçerikleri: Hangi kitabın hangi ünitelerinden sorumlu olduğunuzu görmek için buraya tıklayın!


Açık Öğretim Lisesi kitapları genellikle tek dönemlik kitaplar biçiminde basılmıştır, bu nedenle çok fazla kafa karışıklığı olmaz. Açık liseli arkadaşlar örneğin Dil ve Anlatım 5 seçti ise Dil ve Anlatım 5 kitabı zaten tek dönemlik bir kitap olduğu için sorun olmaz. Ancak bazı kitaplar iki dönemliktir, işte bu tür kitaplar söz konusu olduğunda kafa karışıklığı başlayabiliyor. Aşağıda iki dönemlik (normal liselerin bir yıllığı) kitaplarının konularına göre hangi ünite ve konularına hangi ders için çalışacağınızı açıklamaya çalıştık.Açık Öğretim Lisesi Ders Notları ana sayfası için iki ayrı resmi sayfa var:

1 .Açık Öğretim Okulları Ders Kitapları linki, tıklayın!

2. AÖL Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Lise Ders Kitapları için tıklayın!

Hangi kitaptan hangi konuya çalışacağım diyenler sorusunu yorum bölümüne yazabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise Hangi Kitaptan Hangi Konuya Çalışacağım? (110 Yorum)

 1. Bu aöl sınavlarında matematik1 matematik2 veya fizik1 fizik2 ne demek yanlarindaki sayılar dönemleri mi ifade ediyor

  • Evet yanlarındaki rakamlar o dersin ait olduğu dönemi gösteriyor. Açık Lisede dersler 2, 4 veya 8 döneme bölünmüştür. Örneğin Türk Dili ve Edebiyatı dersi, ayrı kitapları olan 8 dönemlik 8 ayrı derstir. Felsefe dersi ise 3-4-5-6 dönemlerde karşınıza çıkar ve 4 ayrı derstir. Derslerin tam tablosunu hem sisteme girdiğinizde kendi sayfanızda (Başarılı dersler, başarısız dersler, muaf dersler v.s. şeklinde) görebilirsiniz. Ya da buraya bakın.

  • Sizin sınıfınız ve döneminiz önemli değil, seçtiğiniz derslerin sonunda dönemi gösteren numaralar ve/veya ders kodları önemli. Örneğin siz 10. sınıf 2. dönemde, yani 4. döneminizde olabilirsiniz, ancak bu dönem (2019-2. dönem) sınavı için seçtiğiniz dersler arasında örneğin Coğrafya 3 de yer alabilir. Özetle seçtiğniz derslere çalışmalısınız. Seçtiğiniz ve 25-26 Temmuz’da sınavına gireceğiniz dersleri sisteme öğrenci girişi yaparak “DÖNEM DERSLERİ”ni tıklayın. Orada bu dönem derslerini görebilirsiniz.

 2. bu iptal olan sınavda nerelerin çıkacağı belli değilmi mi? felsefe 4 – tarih 6 edebiyat 6 matematik 4 yabancı dil 6

  • Sorularda bir değişiklik yok. Felsefe 4 için Feslefe 4 sorularını çözmeniz gerekiyor. Tarih 6 edebiyat 6 matematik 4 yabancı dil 6 için de yine o derslerin sorularını çözün. Değişen bir şey yok. Sadece Corona salgının yatışmasını ve sınav tarihinin açıklanmasını bekleyeceğiz. Bu erteleme ve evde kalma olayı derslere daha çok çalışmak için fırsat

 3. merhabalar 2020 2.dönem 21,22 mart sınavlarında hangi konulardan sorumlu olacağımızdan bilginiz var mı acaba

 4. Tarih 5.dönem direkt kitap 11.sınıf olarak verildiği için nerden başlamam gerek bilmiyorum lütfen

  • TARİH 11 ders kitabının 1. ünite: Değişen Dünya dengeleri karşısında Osmanlı Siyaseti (1595-1774), 2. Ünite: Değişim Çağında Avrupa ve Osmanlı, 3. ünite Uluslararası İlişkilerde Denge Stratejisi (1774-1914), TARİH 5 dersi içindir.

 5. 2. Dönem Kayitimi yaptırdıktan sonra 9 ders seçtim ve bana verilen Halk egitimden 2 ders kitabı var internetten çalışacaksınız dediler 21 22 Mart’ta sınava gireceğim verilmeyen kitaplar seç.tarih 1 ve 2 Seçmeli coğrafya 2 Seçmeli biyoloji 2 Seçmeli türk dili 1-2-3 ve 4 kitapları nereden ve hangi konulara çalışacağım.

 6. meraba ben üniversite sınavına hazırlanmak için açık öğretime geçtim 2. dönem DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 8, FELSEFE – 1,FELSEFE – 2,T.C.İNK.TAR. VE ATA. – 2,YABANCI DİL – 8,TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 8 (*) dersleri zorunlu çıktı hangi ünitelere çalışmam gerekiyo

 7. Türk dili ve edebiyatı 1 ve 2 kitabından 2. Dönemde nereden nereye kadar sorumluyum lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Seçtiğiniz ve 21-22 Mart’ta sınavına gireceğiniz dersler arasında:
   Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi varsa Türk Dili ve Edebiyatı 1 kitabının tamamından;
   Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersi varsa Türk Dili ve Edebiyatı 2 kitabının tamamından sorumlusunuz.
   Türk Dili ve Edebiyatı dersi kitapları zaten 1’den 8’e 8 ayrı kitap halinde bölünmüş durumda. Hangisinin sınavına girecekseniz o dönem o ders kitabının tamamından sorumlu olursunuz.
   Kitapların belli ünitelerinden sorumlu olma olayının Türk Dili ve Edebiyatı dersi ile ilgisi yok maalesef.
   AçıkTercih.Com AÖL Test Çöz Uygulaması 2019 2020 indirmeyi ve çıkmış sınav sorularını çözmeyi unutmayın.
   Başarı ve kolaylık dileklerimizle

 8. Ben anlamadım lütfen cevap verir misiniz? Ben biyoloji 4 din kültürü 4 coğrafya 4 ıngilizce 4 kimya 3 ve 4 matematik fizik 4 ten sorumluyum hangi konulara kadar? Matematik 10 yazıyor onu da bilmiyorum

 9. Açıköğretim 7. dönemdeyim . felsefe 1 felsefe2 edebiyat 7 ing 7 din 7 derslerinden sorumluyum ama hangi konulara kadar oldugunu bilmiyorum yardımcı olur musunuz tskkk

  • Bu derslerle ilgili bir karmaşa yok, kitaplarındaki konuların tamamından sorumlusunuz. Felsefe 1, felsefe 2 Türk dili ve edebiyatı 7 ve İngilizce 7 derslerinin kitapları 2018-2019 yılında yeni olarak yayınlandı. Bu nedenle sadece son bir yılda uygulanan 3 sınavın sorularını çözmeniz gerekiyor.
   Türk dili ve edebiyatı 7 dersinin içerik ve kitabı seçmeli Türk dili ve edebiyatı 3 dersi ile aynı olduğu için Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 3 dersi sınav sorularını da çözmenizi tavsiye ederiz. Çıkmış sınav soruları ve konu testleri için buraya tıklayın.
   Felsefe 1 ve 2 ders kitabı içerik olarak çok büyük ölçüde değişti. Yeni kitaba ve yeni sorulara (2018-2019 kitabı ve 2018 Aralık-2019 Nisan ve 2019 Temmuz sınav sorularına çalışın. Eski kitap ve eski yılların sorusunun yeni kitapla ortak olan konuları %30-40’larda kalıyor, eski sorular sizi yanıltır. Felsefe 1-2 dersi soruları için buraya tıklayın!

 10. Merhaba. 12.sınıfım, bu yıl açık öğretime geçtim. “Inkılap tarihi ve ataturkculuk 12″olarak bir kitabim var. Ilk Sınavda hepsinden mı sorumlu olacağım yoksa ilk 4 uniteden mi?
  “Türk Dili ve Edebiyatı 7” olarak bir kitabım var. Ben Aralık ayında bu kitaptan sınava girdiğimde,2.sınavda tekrar girecek miyim? Dönem dersim olarak Türk Dili ve Edebiyatı 7 tek ders seçmiştim

  • Biliyorsunuz Açık Lisede dersler dönemlik. Türk Dili ve Edebiyatı dersi 1-8 dönemlerde var. İnkılap Tarihi 1 ve 2 ise 7 ve 8. dönemlerde karşınıza çıkıyor. Dönemi gelmeyen dersi zaten seçemezsiniz.
   Türk Dili ve Edebiyatı 7 bu döneminizin dersi (şu anda toplam döneminiz 7 olmalı, bu nedenle bu dönem 8. dönem derslerini seçemezdiniz zaten).
   Gelecek dönem sizin döneminiz 8 olacak ve Türk Dili ve Edebiyatı 8 dersi kitabından sorumlu olacaksınız.
   TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ ve ATATÜRKÇÜLÜK 12 ders kitabının 1. Ünite: 20.yy başlarında Osmanlı Devleti ve Dünya, 2. ünite: Milli Mücadele, 3. Ünite: Atatürkçülük ve Türk İnkılabı, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ ve ATATÜRKÇÜLÜK dersi 1 içindir. Kalan kısmından 8. dönemde sorumlu olacaksınız.

   (Kafası hala karışık olanlar varsa Zuhal hanımın sorusu vesilesi ile şu ayrımı bir daha hatırlatalım:
   Açık lisede “DÖNEM” sözcüğü veya kavramı üç farklı şeyi ifade eder.
   1) Eğitim öğretim yılı dönemi: Her öğretim yılında 2 normal, 18 yaşından gün alanlar için 3. dönem ve 8 dönemi geçenler için 4. dönem (ek sınav dönemi) olmak üzere toplam 4 dönem vardır.
   2) Lisenin kendi dönemleri: Örgün lisedeki 4 yıla/sınıfa karşılık açık lisede 8 dönem var. Dersler bu 8 döneme yayılır.
   3) Öğrencinin kaç defa kayıt yenileme yaptırdığına göre kendi dönemi vardır ki, bu sınırsızdır. 15 hatta 20 dönemdir mezun olamayanlar da vardır.
   Umarım yararlı ve anlaşılır olmuştur.