Kabotaj Kanunu Kabulü 1 Temmuz 1926

Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslararası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

Osmanlı Devleti, tarihte bir çok devlete ticari ayrıcalıklar yani kapitülasyonlar vermiştir. Bu kapitülasyonlarla Batılı devletler, Türk sınırlarındaki denizlerde yolcu ve yük taşıma hakkı elde etmişlerdir. Ancak Türkler, Batılı devletlere ticari ayrıcalıklar yani kapitülasyonlar verdikten sonra kendi sınırlarındaki denizlerde rahatlıkla ticaret yapamaz, yolcu ve yük taşıyamaz hale gelmiştir.

Batılı devletlerle yapılan Lozan Antlaşması sonucunda Türk denizlerinde gemi işletme ve ticaret hakkı yani kabotaj hakkı Türklere verilmiştir. Türkler denizlerdeki ticari bağımsızlıklarını daha da kalıcı hale getirmek amacıyla 1 Temmuz 1926 gününde Kabotaj Kanununu çıkarak uygulamaya koymuşlardır. 1 Temmuz 1926 tarihinde çıkarılan bu kabotaj kanunu ile birlikte Tükler kendi denizlerinde özgürce yük ve yolcu taşıma hakkına sahip olmuşlardır.

Kabotaj kanunun önemi; Kabotaj kanunu ile birlikte Türkiye, kendi suları sınırındaki denizlerde tam bağımsız olma hakkına sahip olmuştur.

Kabotaj kanunun uygulanmasıyla birlikte milli ekonomi gereği özel ticaret işletmelerini de devlet elinde toplayan Türkiye Cumhuriyet, böylece millileştirme yani devletleştirme politikası uygulamaya başlamıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın