Dinleme Türleri ve Etkili Dinleme Kuralları

Dinleme Türleri ve Etkili Dinleme Kuralları nelerdir? Etkili dinlemenin bir tekniği ve bazı kuralları vardır. Etkili dinleme ve iyi bir dinleyici olmak için kurallar nelerdir?…

Dinleme Türleri

a) Katılımlı Dinleme:

Dinleme sürecinde konuyla ilgili oluşan soru veya görüşlerin konuşmacıya iletilmesi ve konuşanla iletişim kurulmasıdır.

b) Katılmsız Dinleme:

Dinleyicinin yalnızca konuşmacıya ve konuya odaklanması, konuşmacı ile bir etkileşime girmemesidir.

c) Eleştirel Dinleme:

Dinleyicinin, konuşmacı veya konuşma konusu hakkında belli bir bakış açısına sahip olarak dinleme etkinliğinde bulunmasıdır.

ç) Yaratıcı Dinleme:

Dinleyicinin dinlediklerini yorumlaması ve bunlardan yeni fikirler üretmesi ile gerçekleşen dinleme türüdür.

d) Seçici Dinleme:

Dinlenen konuyla ilgili bilgilerden ilgi ve ihtiyaca yönelik olanların seçilerek dinlenmesidir.

e) Not Alarak Dinleme:

Dinleme sürecinde önceden belirlenen konu veya noktalarla ilgili notların alınması ile gerçekleşen dinleme türüdür.

Etkili dinlemenin altın kuralları:

Bir kişiyi dinlerken, sözün sonunda ona vereceğiniz yanıtı ya da sonrasında yapacağınız kendi konuşmanızı düşünmeyin, yalnızca konuşmayı dinleyin. Dinlerken bir yandan kendi hazırlığınızı yapmak, dinleme etkinliğinizi önemli biçimde azaltır.

Dinlerken konuşmacının örneklerini hayal etmekten, konuşmayla ilgili anılarınızı düşünmekten ya da olası itirazları hesaplamaktan, konuşmacının eksik ve hatalarını anında düzeltmekten kaçınıp yalnızca kişinin verdiği bilgiye odaklanmaya çalışın. Konuşmacı ve konuşmayla ilgili odağınızı yitirdiğinizde dinlemeniz de etkinliğini yitirir.

Konuşma bitmeden konuşma ve konuşmacıyla ilgili olarak olumlu veya olumsuz bir yargıya varmayın. Böyle bir yaklaşım, algılarınızı yanlış bir yöne sürükleyerek dinleme etkinliğinizin düşmesine neden olur.

Konuşma ve konuşmacıyla mümkün olduğunca duygusal bir bağ kurmamaya özen gösterin. Uyanacak olumlu/olumsuz duygular, dinleme ve algılama yeteneğinizi azaltır.Konuşma sırasında duymadığınız veya anlamadığınız yerleri kendiniz tamamlamayın.  Eksik bilgi, yanlış bilgiye göre daha kolay düzeltilebilir.

Konuşmayı bölme olanağınız varsa, anlamadığınız yerleri sormaktan kaçınmayın. Anlamadığınız noktalar birikmeye başladıkça konuşma içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Bazı durumlarda anlatılanları iyice özümsemek için konuşma bittikten sonra konuşulanları tekrarlayıp konuşmacıdan doğru anladığınıza ilişkin onay istemek iyi bir yöntem olabilir. Böylece dinleme etkinliğinizi de anlık olarak ölçebilirsiniz.

 

Son iki madde özellikle profesyonel iş görüşmeleri ve etkili bir öğrenme için derslerde dikkat etmeniz gerekenleri ifade ediyor:

Eğer konu(şma)yla ilgili bir ön hazırlık yapma olanağınız varsa yapılacak kısa bir araştırma, dinleme etkinliğinizi önemli oranda artırabilir.

Dinlerken not almak iyi bir alışkanlıktır. Eğer konuşmayla ilgili önemli noktaları not alırsanız, daha sonra “Acaba şurada ne örnek vermişti?”, “Bir kişiden söz etmişti ama acaba kimdi?” gibi sorularla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Özellikle sayısal verilerin en kolay unutulan veriler olduğunu unutmayın. Not almak için paragrafın sonu bile geç olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı:


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın