Son Dakika, Bakan Selçuk açıkladı: Korona Virüs Sebebiyle AÖL 2. Dönem Sınavları Ertelendi!

Son Dakika, Bakan Selçuk açıkladı: Korona Virüs Sebebiyle AÖL 2. Dönem Sınavları Ertelendi!

Açık Öğretim Yurt Dışı Sınavlarından Sonra Açık Lise ve Açık Orta Okul Türkiye Sınavları da ErtelendiMilli Eğitim Bakanlığı’ndan Açıköğretim Lisesi sınavlarının ertelendiği hakkında yaptığı açıklamada 21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştirilmesi beklenen AÖL sınavlarının ertelendiğini duyurdu.

MEB tarafından yayımlanan Merkezi Sınav Uygulama Takvimine bağlı olarak her yıl aralık, mart ve temmuz aylarında 3 dönem halinde yapılan sınavların mart dönemi sınavları eylül ayında yapılacak.

Bakanlık, ihtiyaç durumunda genellikle eylül ayında bu kapsamda ek sınav yapıyordu. Dolayısıyla ertelenen sınavın yurt dışı da dahil eylül ayında yapılacak ek sınavla birleştirilmesi planlanıyor.

Bakan Selçuk “Yurt içinde ve yurt dışında aynı tarihte yapacağız”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Bildiğiniz gibi koronavirüs önlemleri çerçevesinde tüm süreçlerimizi gözden geçiriyor ve gerekli önlemleri alıyoruz. Bu kapsamda 21 ve 22 Mart tarihlerinde yapılacak ve yaklaşık 3 milyon öğrencinin gireceği, 400 binin üzerinde öğretmenimizin görev alacağı açık öğretim kurumları sınavlarını erteleme kararı aldık. Bu sınavların yurt dışı merkezlerindeki sınavlarını önlem olarak zaten önceden iptal etmiştik. Dolayısıyla bu sınav hem yurt içi hem de yurt dışında söz konusu tarihlerde yapılmayacak.

Arkadaşlarımız bu sınavın ne zaman yapılabileceği ile ilgili çalışmayı da tamamladılar. Eylül ayında yapacağımız ek sınav tarihi ile bu sınavı birleştireceğiz ve ertelenen sınavı eylül ayı içerisinde yurt içi ve yurt dışında aynı tarihlerde yapacağız.”

Açık Öğretim Yurt Dışı Sınavları Ertelendi

MEB Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü resmi sitesinden yayınlanan duyuru şöyle:

21-22 Mart 2020 tarihlerinde Azerbaycan’ın Bakü, Katar’ın Doha, Kuveyt’in Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefkoşa ile Suudi Arabistan’ın Riyad, Cidde ve Medine şehirlerinde yapılacak olan Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu II. Dönem Sınavları ertelenmiştir. (AÖKYurtDışı

Duyuruda bu ülkelerde 2. dönem sınavlarının ne zaman yapılacağı açıklanmadı, açıklama ve duyuruları izlemek gerekiyor.AçıkTercih.Com AÖL Test Çöz Mobil Uygulama Yayında, İndir Test Çöz

Başarı takipli, yeni müfredata uygun son yılların çıkmış sorularını test olarak çözebileceğiniz, güncel ders kitaplarını indirebileceğiniz A Kalite bir uygulamayı vakit kaybetmeden indirin, Açık Lise sorun olmaktan çıksın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İndirin, Açık Lise Sınavları Sorun Olmaktan Çıksın!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın