Ohm kanunu nedir? Voltaj, akım, direnç ilişkisi nasıldır?

Ohm kanunu nedir? Voltaj, akım, direnç ilişkisi nasıldır?

Fizik dersi Elektrik ve Manyetizma ünitesi içinde Ohm Kanunu konusu özet konu anlatımı:…

Ohm kanunu gerilim (voltaj veya potansiyel fark)elektrik akımı ve dirençarasındaki ilişkiye denir. Alman fizik öğretmeni ve bilim insanı Georg Ohm tarafından 1826 yılında keşfedildiği için bu kanun onun adıyla anılır. Elektrik devrelerinde Ohm kanunu vazgeçilmezdir, bunu bilirseniz bir devredeki gerilimi de, akımı da hesaplayabilirsiniz.

Direncin birimi olan ohm aslında volt bölü amper demektir.Ohm kanununun özeti

V = IR aslında her şeyi özetliyor:

  • Voltaj ile elektrik akımı doğru orantılıdır: Direnci sabit tutup gerilimi artırırsanız akım da artar.
  • Voltaj ile direnç doğru orantılıdır: Akımı sabit tutabilmek için, voltajı artırırsanız direnci de artırmanız gerekir.
  • Akım ile direnç ters orantılıdır. Voltajı sabit tuttuğunuzda, direnci artırırsanız akım azalır; direnci azaltırsanız akım artar.
  • Ohm kanunun geçerli olabilmesi için sıcaklığın sabit tutulması gereklidir, çünkü sıcaklık değişirse direnç de değişir.

Akımı değiştiremediğimize, yalnızca voltaj ve direnci değiştirebildiğimize dikkat etmelisiniz. Zaten Ohm kanunun en önemli kullanım alanı akımı kontrol edebilmektir. Akımı kontrol edersek bilgisayar yapabiliyoruz.

Ohm kanunu her zaman geçerli midir?Ohm kanunu doğanın temel bir kanunu değildir. Daha ziyade belirli malzemeler için geçerli olan ampirik (deneysel) bir ilişkidir. Bazı maddeler ve devre elemanları Ohm kanununa uymaz. Örneğin, diyotlarda Ohm kanunu çalışmaz. Bu nedenle elinizde LED ampul varsa Ohm kanunu kullanarak direncini hesaplayamazsınız. Ohm kanununa uymayan malzemelere Ohmik olmayan, uyan malzemelere Ohmik denir.

Dikkat etmemiz gereken önemli bir noktada V ile voltajı yani potansiyel farkı gösterdiğimiz. Aslında V ile elektrik potansiyeli gösterilir ve doğru gösterimin ∆V = IR olması gerekir. Değişimi (yani farkı) gösteren deltayı (üçgen sembolünü) atıp sadece V olarak göstermek adet olmuş. (Örneklerle daha fazla açıklama ve kaynak: fizikdersi.gen.tr)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın