Biyolojinin gelişimine katkıda bulunan bilim adamları kimlerdir?

yorumsuz
957

Biyolojinin gelişimine katkıda bulunan bilim adamları kimlerdir?

Biyoloji, Yunanca “hayat” anlamına gelen bios ile “bilim=inceleme” anlamına gelen logos kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Biyoloji; canlıları, bunların özelliklerini, işlevlerini ve etkileşimlerini bilimsel olarak inceleyen bilim dalıdır. Son yılların en popüler bilim dallarından biri olan biyoloji, kavram olarak ilk kez 1800 yılında Karl Friedric Burdach (Karl Firidrih Bordah) tarafından kullanılmıştır. 1802 yılında ise Gottfried Reinhold Treviranus (Gatfired Raynhold Trevireynus), filozofların doğa üzerine düşüncelerini açıklayan yapıtına “Biyoloji” adını vermiş ve biyoloji günümüzdeki anlamıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Aristo

Tarih boyunca çok sayıda bilim insanı; doğa, insan ve diğer canlılar ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar yapmıştır. Bu bilim insanlarından biri olan Aristo (MÖ 384-322) oldukça önemli gözlemler yapmıştır. Aristo doğa tarihi ve evrenin yapısı ile ilgili ilk kitabı yazmıştır. Aristo, hayvanların hareketleri ve üremelerini incelemiş ve böceklerdeki başkalaşım olayına dikkat çekmiştir. Bitki ve hayvanları ilk kez sınıflandıran da Aristo’dur. Yaptığı sınıflandırmanın günümüzde geçerliliği kalmasa da sınıflandırmanın kurucusu sayılmaktadır.

İbn-i Heysem

965-1039 yılları arasında yaşamış İbn-i Heysem  ışığın kırınımı ile gözün yapısı konusunda çalışmalar yapmış ve görme olayını ilk açıklayan bilim insanı olmuştur. O zamana kadar ışığın gözden çıktığına inanılırken bu bilim dışı anlayış onunla değişmiştir. “İbn-i Heysem’in Optik Hazinesi” adıyla Latinceye çevrilen eseri Batı dünyasını 17. yüzyıla kadar etkilemiştir.

İbn-i Sina
İbn-i Sina (980-1037) (Görsel 1.13), Avrupa’da Avicenna  (Avisenna) adıyla anılan Türk filozof ve hekimdir. İbn-i Sina iki yüzden fazla eser yazmıştır. Tıp üzerine yazdığı “Tıbbın Kanunu” ve bütün öğretisini kapsayan “Şifa” adlı eserleri Avrupa’da 17. yüzyıl ortalarına kadar okutulmuştur.

Gregor Mendel

Avusturyalı bilim insanı Gregor Mendel (Gregor Mendel) (1822-1884) (Görsel 1.14). Bezelyeler üzerinde yaptığı çaprazlama deneyleriyle kalıtımın temel kanunlarını ortaya koymuş ve kalıtım biliminin de öncüsü olmuştur.

James Watson

20. yüzyılın biyolojideki en büyük keşiflerinden biri, Amerikalı Zoolog ve Moleküler Biyolog James Watson (Ceyms Vatsın) (1928-…) ile İngiliz Fizikçi Francis Crick’in (Frensis Kırik) (1916- 2004) 1953 yılında DNA’nın “İkili Sarmal” yapısını ortaya çıkartmalarıdır. DNA’nın yapısını tam olarak çözmek isteyen İngiliz Rosalind Franklin’in (Rozalind Frenklin) (1920-1958) 1951 yılında X-ışını kırınımı tekniği ile çektiği DNA’nın kristal yapı fotoğrafı DNA yapısının aydınlatılmasına  büyük katkı sağlamıştır. Watson ve Crick bu başarıları ile 1962 yılında Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü’nü almıştır. Franklin ise 1958 yılında hayatını kaybettiğinden, o dönemde hayatta olmayanlara Nobel Ödülü verilmediği için ödül alamamıştır.

Rosalind Elsie Franklin

Rosalind Elsie Franklin (1920 – 1958, Londra) DNA, RNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında büyük katkılarda bulunan İngiliz biyofizikçi, kimyager ve kristallografçısıdır. Kömür ve virüslerle ilgili eserleri hayatı boyunca takdir edilmesine rağmen, DNA yapısının keşfine yaptığı katkılar büyük oranda ölümünden sonra fark edildi.

En çok Watson ve Crick’in DNA’nın yapısını keşfetmelerinden önce yaptığı X-ışını kırınımı çalışmalarıyla ve öne sürdüğü hipotezlerle tanınmıştır. Daha sonra ise tütün mozaik virüsü ve polio virüsler için yaptığı araştırmalarla dikkat çekmiştir. 1958’de zatürre ve takiben karsinomatozis ve yumurtalık kanserinden hayatını kaybetmiştir.
Ünlü İngiliz Yahudi bir ailede doğan Franklin, Batı Londra’daki Norland Place’deki Sussex’te Genç Bayanlar Lindores Okulu ve Londra’daki St Paul’s Kız Okulu’nda eğitim gördü. Daha sonra 1941’de mezun olduğu Cambridge’deki Newnham College’da Doğa Bilimleri Tripos’unu okudu. Bir araştırma fakültesine dönüşen Ronald George Wreyford Norrish başkanlığında Cambridge Üniversitesi fizikokimya laboratuvarına katıldı, bu da heyecan eksikliği yüzünden onu hayal kırıklığına uğrattı. Neyse ki İngiliz Kömür Kullanım Araştırmaları Derneği (BCURA), 1942’de araştırma görevini üstlendi ve kömürle ilgili çalışmalarına başladı. Bu onun 1945’te Doktora kazanmasına yardımcı oldu. 1947’de, Laboratoire Central des Services Chimiques de l’Etat’da Jacques Mering’in bünyesinde post-doktora araştırmacı olarak Paris’e gitti ve burada başarılı bir X-ışını kriptocusu oldu. 1951’de King’s College London’da araştırma ortağı oldu ve sonunda DNA’nın çift sarmal teorisini kolaylaştıracak X-ışını kırınımı çalışmaları üzerinde çalıştı. 1953’te, yönetmen John Randall’la ve meslektaşı Maurice Wilkins’le olan anlaşmazlık yüzünden iki yıl sonra Birkbeck Koleji’ne taşınmak zorunda kaldı. Birkbeck’te J. D. Bernal, fizik bölümünün başkanı, ona ayrı bir araştırma ekibi önerdi. O 1958 yılında over kanseri 37 yaşında öldü.

Franklin, Londra’daki King’s College’da James Watson, Francis Crick ve Maurice Wilkins ile beraber çalıştı ve DNA çift sarmalının keşfedilmesine yol açması ile. 1962’de Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülünü paylaştılar. Dahası DNA’nın X-ışını kırınım görüntüleri, özellikle Fotoğraf 51’deki çalışmaları ile ünlüdür.

Watson, Franklin’in Wilkins ile birlikte Kimya’da bir Nobel Ödülü sahibi olmasını önerdi ancak Nobel Komitesi ölümünden sonra aday gösterilmedi. DNA çalışmalarını tamamladıktan sonra Franklin, Birkbeck’te virüslerin moleküler yapıları konusunda öncü çalışmalara öncülük etti. Ekip üyesi Aaron Klug, 1982’de Kimya’da Nobel Ödülünü aldığı araştırmasına devam etti.

Aziz Sancar

Türkiye’de yetişen çok değerli bilim insanları da dünya çapında seslerini duyurmuştur. DNA onarımı, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalar yapan Aziz Sancar ABD Ulusal Bilimler Akademisine seçilen ilk Türk olmuştur. Hücrelerin hasar gören DNA’larının onarımı ile ilgili yaptığı çalışmalar sayesinde 2015 yılında kimya alanında Nobel Ödülü almıştır. Aziz Sancar, “Sirkadiyen Saat” (Ritmik Saat) çalışmasıyla vücuttaki DNA onarımının minimum olduğu zamanı tespit edip kanser hücrelerine ilaç vererek bu hücrelerin yok olmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı:


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın