Bunları yapmazsanız 2018-1. dönem sınavlarına giremezsiniz!

2018-2019 1. dönem Açık Öğretim Liseleri Kayıt Yenileme ile ilgili önemli sorular ve cevaplar:…

2018-2019 1. dönem Açık Öğretim Liseleri Kayıt Yenileme başvuruları başladı. Kayıt yenileme Kılavuzu yayınlandı. Kayıt yenileme ile ilgili önemli ve dikkat edilmesi gereken bazı soruları Kılavuza dayalı olarak cevapladık. Kimler kayıt yenileme yaptırabilir, kayıt yenileme yaptırmak zorunlu mudur? Adres, telefon ve sınav yeri güncellemesi yapmak zorunlu mudur? Adres ve sınav yeri güncellemesini ne zaman yapabilirsiniz?…

Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptıracak?

Öğrencilik durumu Silik, Donuk veya Aktif olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemi
yaptıracaktır.

Kayıt yenileme zorunlu mudur?

2018 – 1. dönem sınavına girmek için kayıt yenileme yaptırmak zorunludur. Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar I. Dönem sınavına katılamaz.

Kayıt Yenileme işlemleri için Halk Eğitim Merkezine gitmek  zorunlu mudur?

Öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Aktif ” olan öğrencilerimizden kayıt yenileme
sınav bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur.

Otomatik kayıt yenileme işlemi için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında her gün
mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerimizin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Aktif” yapılarak kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır.

Sınav Ücreti muafiyeti olanların (mahkeme tedbiri, şehit yakını, gazi vb.) Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek öğrencilik durumunu “Aktif” yaptırıp kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programında Kayıt Yenileme Yaptırmak İsteyen Öğrenciler
(Batı Avrupa programı hariç); Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı kapsamında, Suudi Arabistan (Medine, Cidde, Riyad), Kuveyt, Azerbaycan, İran ve KKTC başkentlerinde bulunan irtibat bürolarından kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilir. (İletişim: http://aokyurtdisi.meb.gov.tr/)

2018-1. dönem Ders seçimini ne zaman yapabilirsiniz?

Kayıt yenileme işlemi tamamlanan öğrencilerimizin öğrenci numarası ve şifrelerini
kullanarak sisteme giriş yapıp ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında sınavına girecekleri dersleri seçmeleri ve diğer bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

Ders seçimini neye göre yapacaksınız?

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 92 sayılı ve 24.09.2014 tarihli kararıyla Açık Öğretim Lisesinin haftalık ders çizelgesi değiştirilmiştir. Yapılan bu değişikliğin 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonuna kadar kademeli olarak öğrencilere yansıtılması istenmiştir. Ancak Genel Müdürlük Makamı’nın 03.11.2017 tarihli ve 18438720 sayılı Oluru ile kademeli geçiş, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı sonuna kadar uygulanmamıştır.

2018-2019 eğitim öğretim yılı I. dönemi itibarıyla kademeli geçiş tamamlanmış olup tüm öğrencilerimiz Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın son onayladığı haftalık ders programına tabi olacaklardır.

Adres ve sınav yeri güncellemesi ne zaman yapılır, zorunlu mudur?

Açık Öğretim Lisesinde kayıt yenileme işleminiz yapılarak öğrencilik durumunuzu sistem üzerinde “Aktif” hale geldikten sonra iletişim bilgilerinizi (Telefon, adres) ve sınava girmek istediğiniz il/ilçe merkezini mutlaka güncelleyiniz.

Sınav bölgesi ile adres bilgileri farklı olup adres bilgilerini değiştiren öğrenci sınav
merkezini değiştirmiş olmaz. Bu nedenle öğrencinin mutlaka sınav merkezini kontrol ederek sınava girmek istediği merkezi seçmesi ve doğruluğundan emin olması gerekmektedir. Sınav yerini güncellemezseniz istemediğiniz bir il/ilçede sınava girmek zorunda kalabilirsiniz.

Sistemde, sınav giriş yerini değiştirmek isteyen öğrenciler, “Bilgi Düzenleme” menüsü altındaki “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” seçeneğini,

Adres bilgilerini güncellemek veya değiştirmek isteyenler “Bilgi Düzenleme” menüsü altındaki “Adres Bilgileri” seçeneğini kullanabilir.

Açık Lise sisteminde fotoğrafı olamayan öğrenci sınavlara girebilir mi?

Öğrenciler kayıt yenileme işlemi sırasında, fotoğrafları sistemde kayıtlı değilse ya da var olan fotoğraf tanınmayacak kadar silik, karanlık, bozuk vs. ise fotoğraflarının sisteme yeniden aktarılmasını sağlamak zorundadır. (İleriki sınavlarda, sınav giriş belgelerinde fotoğrafı olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır).

2003 yılından sonra hiç kayıt yenileme yaptırmayan açık liseliler ne yapacak?

2003 yılından önce Açık Öğretim Lisesine kayıt olmuş ve bu tarihten sonra hiç kayıt yenileme işlemi yaptırmamış öğrencilerimizin T.C. Kimlik Numarası, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimizin yatırdıkları ücret sistem tarafından görülmeyeceği için öncelikle T.C. Kimlik Numaralarının, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine kaydedilmesini sağlamaları gerekmektedir. Bunun için irtibat bürosuna başvurmalı veya durumlarını anlatan bir dilekçeye (dilekçeye öğrenci numarası ve T.C. Kimlik Numarası yazılması kaydıyla), nüfus cüzdanı fotokopisini de ekleyerek, en fazla bir sayfa olacak şekilde 0 312 213 01 75’e faks ya da aciklise@meb.gov.tr adresine e-Posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir.

Ders seçimi yapmak zorunlu mudur? Ders seçimi nasıl ve nereden yapılır?

Ders seçme işlemi en geç 28 Eylül 2018 günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar
yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde ,“Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” menüsü altında yer alan “Ders Seçme İşlemi“ seçeneğinden yapılır. Ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı açıklama resmî web sitemizde yer almaktadır.

Süresi içerisinde ders seçme işlemini yapmayan/yapamayan öğrencilerin ders seçme işlemleri sistem tarafından yapılır. Öğrenciler seçilen derslerden sınava girmek zorundadır.

Sınav giriş yerini değiştirme veya adres bilgileri en son hangi tarihe kadar güncellenebilir?

Sınav giriş yerini değiştirme veya adres bilgilerinde güncelleme işlemleri en geç
28 Eylül 2018 mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır.

Sınav giriş yeri nasıl, nereden ve ne zaman öğrenilir?

Açık Öğretim Lisesi, sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini resmî web sitesi aracılığı ile duyurmaktadır. Öğrenciler sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini
http://aol.meb.gov.tr/adresinde yer alan “sisteme giriş” öğrenci butonundan öğrenci numarası ve şifresini kullanarak öğrenir. Bu bilgiler posta aracılığı ile gönderilmez.

Açık lise ders kitapları ne zaman, nereden ve nasıl alınır?

Ders seçimi yapan öğrenci sistem üzerinden seçmiş olduğu derslerin listesi ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kitaplarını alacaktır.

Sınav giriş belgesi ne zaman ve nereden alınır?

Öğrencilerimiz, SINAV GİRİŞ BELGELERİNİ sınav giriş yerleri açıklandıktan sonra sisteme giriş yaparak “Öğrenci Genel Bilgiler” menüsü altında bulunan “Sınav Giriş Bilgileri” seçeneğinden görerek çıktısını alacaklardır.

Kaynak: Açık Öğretim Liseleri 2018-1 Kayıt Yenileme Kılavuzu

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Bunları yapmazsanız 2018-1. dönem sınavlarına giremezsiniz! (8 Yorum)

 1. Merhaba 45 altı not alınan derslerden kredi alınmadığını duydum peki diploma notunu etkiler mi? Mesela değerlendirilmemesi için 0 aldım diyelim

  • 45 alınan dersten geçersiniz ve ortalamanıza etki eder. 45’in altında not aldığınız dersten geçemeyeceğiniz için ortalamaya hiçbir etkisi olmaz.

 2. arkadaşlar 2018/1 dönem için ders seçicem ama hem ek sınavda seçtiğim dersler hem de eski sınavlarda verdiğim dersler listede var bunları seçsem sorun olur mu acaba

  • Ders seçimi yapmak için Halk Eğitim Merkezine gitmeniz ve kayıt yenileme işlemlerini tamamlattırmanız gerekiyor.

 3. kardeşim merhaba 25 kredi kaldı mezun olmama ek sınava kayıt yaptırdım 1.dönem sınavınada para yatırsam ek sınavda 25 kredi alıp mezun olunca param yanıcak mı

  • Tabii Ek sınavda mezun olursanız, 2018 1. dönem sınavına girmenize gerek kalmayabilir.
   Ancak ben olsam 30 lira için risk almam ve bu yıl (1. dönem sınavının yine Aralık’ta yani bu yıl yapılacağını tahmin ediyorum) mezun olmayı her şekilde garantilemeye çalışırdım. Yine de siz bilirsiniz.