Açık Lise ders seçiminde oturumlar ne analama geliyor? Hangi oturumdan kaç ders seçmelisiniz?

Açık Lise’ye yeni kayıt yaptıran Kevser Hanım’ın sorusu: Açık Lise ders seçiminde oturumlar ne analama geliyor? Oturum sayısı ile dönemin bir ilgisi var mı?

Yukarıda özetlediğimiz sorunun daha geniş hali aşağıdaki gibi:

“Merhaba, … kafam allak bullak oldu, ben daha yeni yazıldım, Açık Lise’ye ders seçme hakkında genel de 2-3 dönemlerden bahsetmişsiniz, ancak ilk kayıt yaptıranların aklı karışıyor, en azından benim öyle oldu. İlk kez kayıt yaptırdım dersleri nasıl seçmeliyim, dersleri neye göre seçmeliyim? Bir de şöyle bir sorun var veya herkes de böyle ama ben yeni kayıt olduğum için anlamamış olabilirim: Benim dönemim 1, alan yok 2 yazıyor. Ama ders seçme bölümüne gelince oturum 1 ve 2 olan dersler var, çoğu kişi de “oturum sayısını döneme göre seçin” diyor. Kafam çok allak bullak oldu yardımcı olur musunuz?”




Öncelikle ders seçiminde temel kuralları belirtelim:

Ders seçiminde öncelik daima Ortak (Zorunlu) derslerindir.

Ders seçimi sayfasında karşınıza iki tablo çıkar. Birinci tabloda sizin seçebileceğiniz dersler; başlangıçta boş olan ikinci tablo ise sizin seçtiğiniz dersler yer alır.

Siz üstteki tabloda dersin kategorisi kısmında “Ortak” yazan ve en üstte yer alan ortak dersleri öncelikle seçip bitirmelisiniz. Eğer “Ortak dersler” 35 kredi yapmamışsa sonraki kategorisi “Seçmeli” olan derslerden seçebilirsiniz.

Peki ders seçiminde ders oturum numarası ne anlama geliyor?

Ders seçimi tablosunda derslerin kategorisi dışına bir de oturum numarası yer alır. Oturum numaraları her dönem üç oturum (Cumartesi Sabah; Cumartesi Öğlen ve Pazar Sabah) halinde yapılan sınavlarda, o dersin kaçıncı oturumda karşınıza çıkacağını gösterir. Burada dikkat edeceğiniz tek şey seçtiğiniz toplam diyelim ki, 14-15 dersin hepsini ya da çoğunluğunu tek oturumdan seçmemektir. Ki bu da zaten normal şartlarda pek mümkün olmayan bir ihtimaldir.

Ders seçiminde öncelik oturum değil, kategorisi ortak olan derslerdir!

Dolayısıyla siz oturum numarasına değil, öncelikle ders kategorisi ortak olan dersleri seçmeye dikkat edin. En sonunda bir oturuma çok fazla ders gelmiş mi diye bir göz atmanız yeterlidir.

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları

  • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
  • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
  • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
  • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın