Halk Eğitim Merkezleri isteyene mezun olabilirlik yazısı verecek

AÖL Müdürlüğü duyurdu: Açık Öğretim Lisesi öğrenciler için Halk Eğitim Merkezleri isteyene mezun olabilirlik yazısı verecekÜniversiteye yerleştim, ancak liseden mezun olamadım diyenler için 2018 YKS’den itibaren uygulama değişti, artık mezun olabilir yazısı istenmiyor. 2018 YKS itibariyle uygulama nasıl oldu? Tıklayın detayları görün!

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü bir duyuru ile HEM’lerin mezun olma aşamasına gelen öğrencilere istedikleri takdirde mezun olabilir yazısı vermesi için bir duyuru yayınladı ve “mezun olabilirlik yazısı” örneğini yayınladı.

T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

(……………. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü)

Sayı     :

Konu    : Öğrenim Durumu

İLGİLİ MAKAMA

 

T.C. Kimlik No    : …………………

Öğrenci No            : …………………

Adı                         : …………………

Soyadı                    : …………………

Baba Adı               : …………………

Anne Adı               : …………………

Doğum Yeri          : …………………

Doğum Tarihi       : …………………

Alanı/Bölümü       : …………………

 

Yukarıda açık kimliği yazılı          …………………    …………………, yazımız tarihi itibariyle Açık Öğretim Lisesi  ALAN YOK alanında kayıtlı öğrencimiz olup, zorunlu dersi ………………………….., toplam dönemi ………, toplam kredisi ise …………’dir.

Açık Öğretim Lisesinin mezuniyet şartlarına göre, zorunlu derslerinin tamamını başarmış ya da muaf olarak, toplam kredisinin en az 192 (yüz doksan iki), toplam döneminin en az 8 (sekiz) olması gerekmektedir.

Yukarıda kimlik bilgileri verilen …………………    …………………, ek sınav açılması ve açılacak olan bu ek sınava katılarak, sınav sonuçları açıklandığında mezuniyet şartlarını tamamladığı takdirde mezun olabilecek durumdadır.

Açık Öğretim Lisesi, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı uzaktan eğitim yöntem ve tekniklerini kullanarak, Ders Geçme ve Kredili Sistemle eğitim-öğretim hizmeti sunan tam bir ortaöğretim kurumudur.

Bu yazı adı geçenin isteği üzerine verilmiştir.

Bilgilerinize arz/rica ederim.

 

Ad Soyadı

Müdür

 

Duyuruda: “Öğrencilerimizin talep etmeleri halinde ‘’Mezun Olabilirlik Yazısı ‘’ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince düzenlenebilecektir.” denildi ve ilgili yazının indirileceği link verildi.‘’Mezun  Olabilirlik Yazısı’’ linki için tıklayınız.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İndirin, Açık Lise Sınavları Sorun Olmaktan Çıksın!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Halk Eğitim Merkezleri isteyene mezun olabilirlik yazısı verecek (20 Yorum)

 1. Merhabalar öncelikle,ben üniversiteyi kazandım ama 175 kredim ve 1 zorunlu dersim kaldı ek sınava kayıt yaptım. E-kayıt yaptıramıyorum okula o yüzden mezun olabilir yazısıyla kabul ederler mi ? Halk eğitim merkezinden bu belgeyi alırken herhangi bir ücret talep ediyorlar mı ?

 2. Merhaba üniversiteyi kazandim daha acik liseden mezun olamadim ek sinavla mezun olacam fakat universite kayitlari 19 Ağustosta başlıyor ek sinav sinav ise 1 eylülde ben mezun olabilir yazisi istedim halk eğitim vermedi

  • Yukarıdaki yazı 2017’deki uygulama ile ilgili. 2018 itibariyle uygulama değişti:
   Üniversiteye kaydınızı elektronik olarak yaptırabilirsiniz, günü geldiğinde e-devlet üzerinden kaydınızı yaptırırsınız. Mezun olabilir belgesine gerek yok. Halk Eğitim 1 Eylül’de mezun olabilir diye bir yazı veremez, buna gerek yok zaten. YÖK ve ÖSYM, tek dersten beklemeli ya da bütünlemeye kalan örgün liseliler gibi Açık Liselilere de (Eylül’e değil) Aralık 2019 sonuna kadar süre veriyor. Şimdi kaydınızı alıyor (önkayıt şeklinde) Aralık ayı sonuna kadar mezun olmanızı bekliyor, Bu süre içinde mezun olan diplomasını (veya mezuniyet belgesini) götürüyor; mezun olamayanın üniversite kaydı siliniyor.

 3. SINAVA HAZIRLANIYORUM. ÜNİ SINAV KAYITLARI İÇİN MEZUN OLABİLİRLİK YAZISI ÇIKARACAĞIM ANCAK 90 KREDİM VE ÜNİVERSİTE SINAVLARI ÖNCESİ, ÖNÜMÜZDEKİ 2. DÖNEM KAYIT YENİLEMEYİDE SAYARSAK 5 DÖNEMİM VAR. BU SENE MEZUN OLABİLME İHTİMALİM VAR FAKAT DÖNEM KISMINDA SIKINTI YAŞAYABİLİR MİYİM DİYE DÜŞÜNÜYORUM EĞER MEZUN OLAMASAM BİLE Kİ OLABİLİRİM DE ÜNİVERSİTE SINAVINA GİREBİLİYOR MUYUM ÖNÜMÜZDEKİ SENE, SENE SONU SINAVLARINA DA GİRECEĞİM. MEZUN OLABİLİRLİK YAZISINI ALABİLİYOR MUYUM ?

  • Toplam döneminizi ve yaşınızı (3. dönem sınavlarına girip giremem açısından) yazarak sorunuzu sorsanız daha kesin konuşabiliriz.
   Tahminen toplam döneminizin en az 6 olduğu ve yaşınızın en az 18 olduğunu varsayarak 2019 YKS’ye girmeniz ve Aralık 2019 sınavlarına kadar mezun olmanız mümkün diyebiliriz.
   Mezun olabilirlik yazısı YKS başvuruları için gerekli değil. Siz YKS’ye girip bir üniversite kazandığınızda üniversiteye ön-kayıt yaptırarak başlıyorsunuz. Aralık sınavında (veya daha erken) mezun olduğunuzda “Çıkma (Geçici Mezuniyet) Belgelerini alarak” (daha sonra diploma) üniversiteye vermeniz yeterli oluyor.

  • Yatırımdan kastettiğiniz nedir? [Hangi alana yatırım yapacaksınız? Yatırım yapılacak sektöre göre yatırım maliyetleri değişir. ]

   Açık Lisede ücret kayıt yenilemede söz konusu. O da değişmezse 35+5= 40 lira. Kast ettiğiniz başka bir şey ise sorunuzu tekrar yazın.

 4. merhaba son sınav tarihleri doğrumu 1. dönem ocakta başlıyor sanırım sınavlar ben kıbrıstan katılacağım sınavlara

  • Mezun olabilirlik yazısı sadece üniversiteyi kazanan ve ön kayıt yaptıracaklar için verilir. Siz de üniversiteye kayıt yaptıracaksanız olabilir.

   • Mezun olabilmek için olan kredi notu 192 değil mi ? Daha 156 da nasıl mezun olunabilirlik belgesi verilebiliyor ? İlk defa görüyorum, duyuyorum bu mezun olunabilirlik olayını. Pek bi bilgim yok kusura bakmayın.

    • Mezun olabilirlik yazısı, sizin bu yıl sonuna kadar (Aralık 2019) mezun olabileceğinizi gösterir. Ek sınav (31 Ağustos – 1 Eylül) ve Aralık ayı başındaki sınav ile 70 kredi almanız ve mezun olmanız mümkün.

     • Anladım teşekkürler. Ben sadece tek ek sınav olarak düşünmüştüm. Ben alansız şekilde sınavlara giriyorum henüz kredim 55. Alanlı olarak geçiş yapabiliyor muyum ? ve bu durumda derslere katılma zorunluluğu var sanırım. Çalışanlar için akşam ders uygulaması var mı acaba bilgi alabilir miyim ?

     • Alan olayı sadece Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya doğrudan Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nde var. MAÖL’e geçecekseniz öncelikle ikamet ettiğiniz ilçedeki Mesleki Eğitim Merkezi veya Meslek Liseleri ile görüşün ve hangi alanlarda MAÖL kontenjanı var öğrenin; derslerin gündüz mü, akşam mı (bu sadece Akşam Liselerinde olsa gerek), haftasonu mu olduğunu da sorup öğrenin. Uygun okul bulmadan MAÖL’e geçiş yapmanız mümkün değil zaten.