Ders kitabı ihtiyaç modülüne öğrenciler girecek mi?

MEB, Kitap ihtiyaç modülüne girilmesi konulu bir tebliğ yayınladı, AÖL Müdürlük de www.aol.meb.gov.tr’de aynı duyuruyu yayınladı. Şimdi Açık Liseli öğrenciler soruyor: Biz öğrenciler de kitap ihtiyaç modülüne girecek miyiz?

AÖL öğrencileri için www.aol.meb.gov.tr’de yayınlanan duyurular (takvimler ve diğer bilgiler kadar) önemli. AÖL resmi sitesinden ilk elden kaynak olarak yayınlanan duyuruların muhatabının belirtilmesi bu nedenle önemli. Ancak MEB’in özel/resmi bütün okullar için 2017-2018 öğretim yılı derslere ve branşlara göre kitap ihtiyacının belirlenmesi amacıyla yayınladığı son duyuru Açık Öğretim öğrencilerinin kafalarını karıştırdı. Kafaları karıştıran husus, duyuru muhataplarının açıkça belirtilmemesi: Muhatap kim? Öğrenciler mi, okul idarecileri mi?


AÖL ders kitapları ihtiyaç modülü resmi duyuru metni:

2017-2018 eğitim öğretim yılı boyunca Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinizin bir yıllık kitap ihtiyaçlarını belirleyerek  02 Mayıs – 12 Mayıs 2017 tarihleri arasında e-yaygın kitap ihtiyaç modülü üzerinden sisteme girişini  yapınız.

Kitaplarla ilgili sorularınızı aokdersnotlari@meb.gov.tr adresinden  ulaştırabilirsiniz.


Öncelikle duyurunun gerçek muhataplarının kimler olduğunu direkt resmi yazının ilgili kısmından alıntılayarak görelim:

…………… VALİLİĞİNE

İlgi: (İl Milli Eğitim Müdürlüğü) İlgi: Ocak 2014 tarihli ve 2676 sayılı Tebliğler Dergisi.

İlgi Tebliğler Dergisi’nde duyurulan 09/01/2014 tarihli, 76198665/115/119783 sayılı ve 2014/1 nolu Genelgede, resmi-özel bütün okul/kurumların 2014-2015 eğitim-öğretim yılı ders kitabı ihtiyacının Kitap Seçim Modülüne girileceği ve veri girişine ilişkin iş ve işlemlerin “Kitap İhtiyacı Belirleme Ekranı”nda ayrıntılı olarak açıklanacağı belirtilmiştir.

Okul/kurumların kitap ihtiyaçlarını girebilmeleri için 03/02/2014 tarihinde açılacak olan Kitap Seçim Modülü, 28/02/2014 tarihinde kapatılacak ve ilave ihtiyaç veya fazlalıkların girilmesi için 22-30 Eylül 2014 tarihleri arasında sadece il milli eğitim müdürlüklerinin kullanımına açılacaktır. Bu nedenle resmi ve özel bütün okul/kurumların kitap ihtiyaçlarını zamanında ve eksiksiz olarak Kitap Seçim Modülüne girmeleri gerekmektedir.

Duyurunun esas muhatabının okul idarecileri olduğu son cümlede açıkça görülüyor.

Peki AÖL Müdürlüğü’nün bu ihtiyacı belirlemesi mümkün mü? Bir ölçüde. Şöyle ki, AÖL’de kayıtlı aktif öğrencilerin başarılı ve başarısız oldukları, gelecek yılki sınavlarda seçebilecekleri dersler AÖL Ders Seçim sisteminden (muhtemelen yazılımsal bir çalışma ile) bir ölçüde çıkartılabilir mi? Çıkartılabilse bile sonraki yıl yeni kayıt yaptıracak kaç öğrenci olacak ve bu öğrencilerin dönemleri ve seçecekleri dersler hangi dersler olacak? Bu sorular %10 sapmayla bile tahmini çok zor sorular olacaktır.

Peki açık lise öğrencilerinin kendilerinin o modüle girip de ihtiyaç bildirmeleri bir çözüm müdür? Kesinlikle bu da işe yaramayacaktır. Çünkü muhtemelen öğrencilerin %10’u bile modüle girmeyecektir, girse bile hangi kitaplara ihtiyacının olduğunu doğru şekilde işaretlemeleri çok zordur.

Geriye tek bir soru kalıyor, yani en baştaki soru: O halde bu duyurunun resmi sitede ne işi var? Muhatap kim?

Kaynaklar:

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün duyurusu

MEB resmi yazı

AÖL Müdürlük ders kitabı ihtiyaç modülü duyurusu

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Ders kitabı ihtiyaç modülüne öğrenciler girecek mi? (5 Yorum)

 1. Admin bey, bir sorum daha olacakti acaba üniversite’ye hazirlik kurslari var mi ogrenciler icin ucretsiz devlete bagli ? Varsa nasil öğrenebiliriz

 2. Bu yazı:
  Admin bey, kitap ihtiyaç modülü nedir öğrencilerle mi öğretmenlerle mi alakalı e yaygın sitesine kayıt yaptım ama bir şey anlamadım bilgilendirirseniz sevinirim kendi kitabımızı kendimiz mi alacağız acaba?
  Benzeri sorular üzerine yayınlanmıştır.
  Yazı da muhatabın okul idarecileri olduğunu belirttik. Öğrencilerin bildirimi bir anlam ifade etmeyecektir.

  • Tamam sagolun ben bu yaziyi burada gormedim meb sitesinde gordum aurintili degildi o yuzden sordum kayit olmustum sikinti cikarmi acaba ?

   • Sen doğru olanı yapmışsın, kaydolman sorun değil. Sadece herkes kitap ihtiyaç modülüne kayıt olup ihtiyaç olan ders kitaplarını doğru şekilde girmeyeceği için sonuçta doğru bir istatistik çıkmaz.