Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri

Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri ve Nakil Şartları

Nakil ile ilgili genel kural:

Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin nakil istekleri kesin kayıt işlemlerini sonuçlanmasından sonra yapılır. Ayrıca, Açık Öğretim Lisesi sınavlarından bir ay önce nakil işlemi yapılmaz.

AÖL´den Örgün Eğitime Geçiş

 

Açık Öğretim Lisesinde Ders Geçme ve Kredili Sistem, örgün eğitim(1) veren okullarda ise Sınıf Geçme Sistemi uygulanmaktadır. Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren bir okula nakil yaptırmak isteyen öğrencilerin sınıf seviyesi, başarmış oldukları ortak derslere göre belirlenir. Örgün eğitim veren okullar, Açık Öğretim Lisesinden tasdikname ile gelen öğrencilerin sınıf seviyesini, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararına göre belirler.

Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren okullara nakil ve geçiş işlemleri için Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararının tam metni için buraya tıklayınız.

29.09.2014 tarih ve 93 sayılı TTK Kararında geçişler için şu ana kurallara değiniliyor:

Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nden

  1. Yaşı itibariyle örgün öğretim kurumlarına kayıt şartlarını taşıyan;
  2. Örgün öğretimde okuma hakkı bulunan ve
  3. Disiplin yönünden örgün eğitim dışına çıkarma cezası almayan öğrencilerin nakil ve geçişleri ders kesiminden yeni öğretim yılının başlangıcına kadar geçen süre içerisinde aşağıdaki ders denkliklerine göre yapılır.

 MAÖL´den AÖL´ye Geçiş

Kaydınızı Mesleki Açık Öğretim Lisesinde yeniledikten sonra size en yakın Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurarak Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirsiniz. Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nden Açık Öğretim Lisesi’ne geçiş yapan öğrencilerin alan derslerine ait kredileri dikkate alınmaz.

 

AÖL´den MAÖL´e Geçiş

 

Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İndirin, Açık Lise Sınavları Sorun Olmaktan Çıksın!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri (41 Yorum)

  1. Bu sene açık lisedeki 2 dönemimi bitirdim şükürler olsun. Çok istediğim gibi gitmedi,1. sınavımda matematik 1’den,coğrafyadan ve bir tane seçmeli dersten kaldım. Daha sonra ikinci sınavda da coğrafyayla matematik 1in sınavını yine verdim. Coğrafyadan geçebildim ama matematik 1i veremedim. Matematik 2den de kaldım. Biyoloji 2 de bu 2.sınavda başarısız oldu.. Kredim 40. Sorum şu olıcak cevaplayın lütfen. Seneye örgüne geçiş yaptırmak istiyorum 10.sınıftan başlar mıyım? Teşekkür ederim.. Lütfen kendinizce bir cevap yazın 1 okulla görüştüm kalan okullarla da görüşeceğim

    • 9. sınıftan kalan dersleriniz varken 10. sınıftan başlayamazsınız. Sizin Matematik 1-2 ve anladığım kadarıyla 1. ve 2. dönemden daha başka da kalan ortak dersleriniz var. Hem 9. sınıfa karşılık olan 1. ve 2. dönem ortak derslerini vermeniz hem de toplamda 9. sınıf için yeterli olacak krediye ulaşmanız halinde 10. sınıftan başlama şansınız olur.