Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri

Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri ve Nakil Şartları

Nakil ile ilgili genel kural:

Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin nakil istekleri kesin kayıt işlemlerini sonuçlanmasından sonra yapılır. Ayrıca, Açık Öğretim Lisesi sınavlarından bir ay önce nakil işlemi yapılmaz.

AÖL´den Örgün Eğitime Geçiş

 

Açık Öğretim Lisesinde Ders Geçme ve Kredili Sistem, örgün eğitim(1) veren okullarda ise Sınıf Geçme Sistemi uygulanmaktadır. Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren bir okula nakil yaptırmak isteyen öğrencilerin sınıf seviyesi, başarmış oldukları ortak derslere göre belirlenir. Örgün eğitim veren okullar, Açık Öğretim Lisesinden tasdikname ile gelen öğrencilerin sınıf seviyesini, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararına göre belirler.

Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren okullara nakil ve geçiş işlemleri için Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararının tam metni için buraya tıklayınız.

29.09.2014 tarih ve 93 sayılı TTK Kararında geçişler için şu ana kurallara değiniliyor:

Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nden

  1. Yaşı itibariyle örgün öğretim kurumlarına kayıt şartlarını taşıyan;
  2. Örgün öğretimde okuma hakkı bulunan ve
  3. Disiplin yönünden örgün eğitim dışına çıkarma cezası almayan öğrencilerin nakil ve geçişleri ders kesiminden yeni öğretim yılının başlangıcına kadar geçen süre içerisinde aşağıdaki ders denkliklerine göre yapılır.

Açık Öğretim Lisesi’nden Örgün Öğretime Nakil ve Geçiş İşlemleri
MAÖL´den AÖL´ye Geçiş

Kaydınızı Mesleki Açık Öğretim Lisesinde yeniledikten sonra size en yakın Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurarak Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirsiniz. Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nden Açık Öğretim Lisesi’ne geçiş yapan öğrencilerin alan derslerine ait kredileri dikkate alınmaz.

 

AÖL´den MAÖL´e Geçiş

 

Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri (44 Yorum)

  1. Ben 12. Sınıfın başında geçtim açık liseye şuan geri okuluma dönmek istiyorum nasıl yapıcam e devlet üzerindenmi e devletin hangi bölümünden bi yardımcı olabilirseniz size zahmet

    • Ara tatilde veya kayıt tarihlerinde olabilirdi. Ancak 2. dönem kayıt tarihleri en son 4 Şubat’ta bitti. Açık Liseyi tamamlayıp lise diplomanı almaya bak. Önünde üniversite sınavları var, ona bak, sınava çalış. Bu yıl zaten mezun olursun. Endişe etmene gerek yok: liseyi açık lisede bitirmek ile örgün lisede bitirmek arasında hiç fark yok.

  2. Ben 10. Sinifta aciga geçtim birinci sinava giremedim 10. Siniftan ayrildigim icin bu sene ikinci dönem okula dönme gibi bi şansım varmi tekrar 10. Siniftan baslayabilirmiyim. Yasim 17 bir sene sinifta kaldim ilk 9. Sinifta şuanda kredim 36 hic sinava girmedim daha

  3. Bu sene açık lisedeki 2 dönemimi bitirdim şükürler olsun. Çok istediğim gibi gitmedi,1. sınavımda matematik 1’den,coğrafyadan ve bir tane seçmeli dersten kaldım. Daha sonra ikinci sınavda da coğrafyayla matematik 1in sınavını yine verdim. Coğrafyadan geçebildim ama matematik 1i veremedim. Matematik 2den de kaldım. Biyoloji 2 de bu 2.sınavda başarısız oldu.. Kredim 40. Sorum şu olıcak cevaplayın lütfen. Seneye örgüne geçiş yaptırmak istiyorum 10.sınıftan başlar mıyım? Teşekkür ederim.. Lütfen kendinizce bir cevap yazın 1 okulla görüştüm kalan okullarla da görüşeceğim

    • 9. sınıftan kalan dersleriniz varken 10. sınıftan başlayamazsınız. Sizin Matematik 1-2 ve anladığım kadarıyla 1. ve 2. dönemden daha başka da kalan ortak dersleriniz var. Hem 9. sınıfa karşılık olan 1. ve 2. dönem ortak derslerini vermeniz hem de toplamda 9. sınıf için yeterli olacak krediye ulaşmanız halinde 10. sınıftan başlama şansınız olur.