Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı?

Açık Lise muafiyet ne demek, AOL muafiyet kalktı mı? Hangi açık lise derslerinden muaf olunabilir? Hangi dersten muaf olunmaz? Açık lise derslerden muaf olma şartı nedir? Muaf olma koşullarına sahip olduğunuz ve muaf olunan ders tekrar seçilebilir mi? Dersten muaf olmak ne demek, zorunlu dersler hangileridir? Açık öğretim lisesi öğrencileri için muafiyet ile ilgili merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Açık lise derslerinden muaf olmak ne demektir?Açık Lisede bir dersten muaf olmak demek, o dersi geçme zorunluluğunun kalkması, o dersi geçmeden de (diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek kaydıyla mezun olabilmeniz demektir. Açık Lisede 3 dönem seçip sınavına girip geçemediğiniz derslerden muaf olursunuz. Ancak burada önemli bir iki nokta var. Öncelikle muaf olmak demek, o dersin kredisinin size verileceği demek değildir. İkincisi, toplam krediniz 192 ve toplam döneminiz 8 olmadan bütün zorunlu derslerden muaf olsanız da mezun olamazsınız. Yani aslında derslerden muaf olmak sadece gerçekten hiçbir şekilde geçemeyeceğiniz bir ders varsa başvurmanız gereken bir yoldur (örneğin öğretmen desteği olmadığı için kimi açık lise öğrencisi için fizik, kimi açık lise öğrencisi için de matematik geçilmesi imkansız derslerdir). Normalde derslerden muaf olmak yerine geçerek kredilerini almanız bir an önce mezun olmanız için izlemeniz gereken yoldur.

Muaf dersler kredi verir mi?

Doğal olarak hayır. Ancak en az 45 alıp geçtiğiniz derslerin kredisini alabilirsiniz.

Zorunlu dersler hangileridir?

Açık Lisede “zorunlu dersler”, ortak dersleri ifade eder. Bu dersler her açık lise öğrencisinin mezun olabilmek için seçmek ve (normalde geçmek) zorunda olduğu derslerdir. Zorunlu dersleri 3 kez seçip sınavına girip geçemediğiniz de muaf olursunuz. Bu derslerin hangileri olduğunu biz burada saymayacağız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendiniz görebilirsiniz:

Açık Lise ALAN YOK 2 ders çizelgesi ve derslerin kredi değerleri için tıklayın!

Her dersten muaf olunabilir mi? Muaf olunamayan dersler hangileridir?
Hayır, muaf olunamayan bir ders var (daha doğrusu 8 ders): Dil ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 derslerinde her açık lise öğrencisi geçmek zorundadır, bu dersten muafiyet yok. Diğer bütün ortak (zorunlu) derslerden 3 kere başarısız olduğunuzda muaf olursunuz.

Muaf olunamayacak dersle ilgili önemli not:

MEB (son çalıştay sonrasında eskiye döndü ve) 2016-2017 öğretim yılından itibaren Dil ve Anlatım dersi ile Türk Edebiyatı derslerini 9. sınıftan başlayarak birleştirdi. Artık iki ayrı ders değil, (5-6 yıl evvel olduğu gibi) Türk Dili ve Edebiyatı adıyla tek ders olacak.

Dil ve Anlatım ve Türk Edebiyatı dersi kaldırıldı; 2018-1. dönem itibariyle Türk Dili ve Edebiyatı adıyla yeni ve tek ders geldi. Artık muaf olunamayacak tek ders: Türk Dili ve Edebiyatı dersidir.

Muaf olduğum dersi tekrar seçebilir miyim? Ya da açık lise muaf dersler seçilir mi?

Evet, muaf olduğunuz bir dersi isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Seçip geçebilir ve kredisini alabilirsiniz. Tabii geçebileceğiniz muaf dersleri tekrar seçin ki, boşuna zaman kaybetmeyin.

Bu yazımızda size muafiyetin ne demek olduğunu, açık lisede hangi derslerden muaf olunabileceğini, muaf olduğunuz bir dersi tekrar seçip seçemeyeceğinizi anlatmaya çalıştık. Başarılar…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı? (318 Yorum)

 1. Kredi puanım 218
  Kalan kredim 12
  Zorunlu dersim hiç yok ama muaf olduğum derslerim var seçmeli dersler nasıl bakılıyor bilmiyorum ama muaf olduğum dersler var bitirebilmem için muaf olduğum dersleri mi seçeceğim

  • Ders seçimi tablonuzda seçmeli derslerden seçebilecekleriniz karşınıza çıkar zaten. Kayıt yenileme yaptırdınız mı? Yaptırmadı iseniz bir an önce yaptırın. Sonra zaten sistemde seçebileceğiniz dersler karşınıza çıkacak. Muaf olduğunuz dersleri seçmeniz şart değil, ancak siz kendiniz isterseniz seçebilirsiniz.

 2. Tarih 5 6 derslerinden şu anda muaf değilim 3.kez seçtim fakat 1 kez başarısız oldum, 1 kez sınava girmedim. Birinci sorum muaf olabilir miyim mezun olabilir miyim bu derslerden ve sınavsa eylüle ertelendi,kredim yeterli. ben örgün eğitimden aöl e daha fazla ders çalışabilmek için geçtim üniversite sınavına girebilecek miyim, girsem bile üni kaydını yaptırabilecek miyim?

  • 3 kere seçip sınavına girdiğinizde muaf olabilirsiniz. Sizin durum karışık, iki kere seçmiş, bir kere sınava girmişsiniz. Muaf olursunuz ama bir sınavda mı, bir sonraki ikinci sınavda mı, burası muallak. Sistemde ne göründüğüne bağlı. Kimse mağdur edilmez. Önemli olan duyuruları takip edip, sınav tarihi açıklandığında sınava girmek. Siz YKS’ye çalışmaya devam edin, kalan ortak derslerinize bir kere de geçecek şekilde konu ve soru çözümüne devam edin.

 3. Türk Dili ve Edebiyat-6 dersinden 3 defa kaldım ve 08.12.2019 da tekrar girdim. Bu dersten muaf olmak yokmu? kredim dolmuş olsada yine bu dersi vermek zorundamıyım?

  • Evet Türk Dili ve Edebiyatı 1-8 (ortak) derslerinden muaf olamazsınız. Ortak olan Türk Dili ve Edebiyatı 1-8 derslerinin hepsinden geçmek zorundasınız. Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1-4 dersleri zaten seçmeli, zorunluluk yok. Ama Ortak Türk Dili ve Edebiyatı 1-8 derslerinden geçmek mecbur

1 9 10 11