Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı?

Açık Lise muafiyet ne demek, AOL muafiyet kalktı mı? Hangi açık lise derslerinden muaf olunabilir? Hangi dersten muaf olunmaz? Açık lise derslerden muaf olma şartı nedir? Muaf olma koşullarına sahip olduğunuz ve muaf olunan ders tekrar seçilebilir mi? Dersten muaf olmak ne demek, zorunlu dersler hangileridir? Açık öğretim lisesi öğrencileri için muafiyet ile ilgili merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Açık lise derslerinden muaf olmak ne demektir?Açık Lisede bir dersten muaf olmak demek, o dersi geçme zorunluluğunun kalkması, o dersi geçmeden de (diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek kaydıyla mezun olabilmeniz demektir. Açık Lisede 3 dönem seçip sınavına girip geçemediğiniz derslerden muaf olursunuz. Ancak burada önemli bir iki nokta var. Öncelikle muaf olmak demek, o dersin kredisinin size verileceği demek değildir. İkincisi, toplam krediniz 192 ve toplam döneminiz 8 olmadan bütün zorunlu derslerden muaf olsanız da mezun olamazsınız. Yani aslında derslerden muaf olmak sadece gerçekten hiçbir şekilde geçemeyeceğiniz bir ders varsa başvurmanız gereken bir yoldur (örneğin öğretmen desteği olmadığı için kimi açık lise öğrencisi için fizik, kimi açık lise öğrencisi için de matematik geçilmesi imkansız derslerdir). Normalde derslerden muaf olmak yerine geçerek kredilerini almanız bir an önce mezun olmanız için izlemeniz gereken yoldur.

Muaf dersler kredi verir mi?

Doğal olarak hayır. Ancak en az 45 alıp geçtiğiniz derslerin kredisini alabilirsiniz.

Zorunlu dersler hangileridir?

Açık Lisede “zorunlu dersler”, ortak dersleri ifade eder. Bu dersler her açık lise öğrencisinin mezun olabilmek için seçmek ve (normalde geçmek) zorunda olduğu derslerdir. Zorunlu dersleri 3 kez seçip sınavına girip geçemediğiniz de muaf olursunuz. Bu derslerin hangileri olduğunu biz burada saymayacağız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendiniz görebilirsiniz:

Açık Lise ALAN YOK 2 ders çizelgesi ve derslerin kredi değerleri için tıklayın!

Her dersten muaf olunabilir mi? Muaf olunamayan dersler hangileridir?
Hayır, muaf olunamayan bir ders var (daha doğrusu 8 ders): Dil ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 derslerinde her açık lise öğrencisi geçmek zorundadır, bu dersten muafiyet yok. Diğer bütün ortak (zorunlu) derslerden 3 kere başarısız olduğunuzda muaf olursunuz.

Muaf olunamayacak dersle ilgili önemli not:

MEB (son çalıştay sonrasında eskiye döndü ve) 2016-2017 öğretim yılından itibaren Dil ve Anlatım dersi ile Türk Edebiyatı derslerini 9. sınıftan başlayarak birleştirdi. Artık iki ayrı ders değil, (5-6 yıl evvel olduğu gibi) Türk Dili ve Edebiyatı adıyla tek ders olacak.

Dil ve Anlatım ve Türk Edebiyatı dersi kaldırıldı; 2018-1. dönem itibariyle Türk Dili ve Edebiyatı adıyla yeni ve tek ders geldi. Artık muaf olunamayacak tek ders: Türk Dili ve Edebiyatı dersidir.

Muaf olduğum dersi tekrar seçebilir miyim? Ya da açık lise muaf dersler seçilir mi?

Evet, muaf olduğunuz bir dersi isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Seçip geçebilir ve kredisini alabilirsiniz. Tabii geçebileceğiniz muaf dersleri tekrar seçin ki, boşuna zaman kaybetmeyin.

Bu yazımızda size muafiyetin ne demek olduğunu, açık lisede hangi derslerden muaf olunabileceğini, muaf olduğunuz bir dersi tekrar seçip seçemeyeceğinizi anlatmaya çalıştık. Başarılar…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Dönem kaybetmeden mezun olmak için, YENİ MÜFREDATA UYGUN Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı:


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı? (292 Yorum)

 1. Öncelikle Selamün aleyküm benim bir sorum olacaktı benim şimdi muaf derslerim var ve kredimi tamamlamak için muaf dersleri seçip onların sınavlarına girip kredilerini alabilirmiyiz teşekkür ederim

  • Aleykümselam Trabzonlu kardeş, evet muaf dersleri seçebilir ve geçerseniz kredisini alırsınız. Muaf dersler daha önce 3 kere sınavına girip geçemediğiniz derslerdir; şimdi geçebilecek misiniz? Bunu iyi düşünün. Seçmeli derslerle de kredinizi tamamlayabilirsiniz

 2. Toplam 213 kredim var ve yüzyüze eğitimim bitti.2 ortak dersim kaldı ve 4 muaf dersim var. Önümüzdeki sınav için muaf ders dışında sadece kalan ortak ve seçmeli derslerden sınava girince mezun olacakmıyım? Yani muaf dersler kalınca mezun olabilirmiyim? Diplomaya Muaf dersin yerine seçmelinin puanımı işlencek? Birde Aralık sınavında mezun olunca diplomam ne zaman elime geçer?

  • Muaf dersi seçmeniz gerekmiyor, mezun olmanıza engel olmaz. Siz kalan 2 ORTAK dersi geçince mezun olursunuz.

   • Cevap için sağolun. Bir sorumda şu: Matematik 3.ve 4. dönemim şimdiye kadar ders seçme sayfamda hiç çıkmadı. Kalan 2 zorunlu derslerim ise ingilzce ve inkılap. Alanlı okuduğum içinmi iptal edildi acaba? Teşekkürler.

    • Alanlı olmak derken, MAÖL öğrencisi misiniz? MAÖL ise hangi alan? AÖİHL mi? Alanınızı yazarak sormanız iyi olurdu.
     Eğer maöl adalet ise alanınız mesela Matematik 3-4 ortak yani zorunlu ders. Bu nedenle karşınıza çıkmaması normal şartlarda mümkün değil. Toplam döneminiz kaç, kalan ortak dersiniz ne kadar? Bunları bilmeden ben de tam bir şey söyleyemiyorum.

     • AÖİHL okuyorum. Dönemim 15. Sadece 2 ortak dersim kaldı liseden. Matematik 3.4. Kimya 3.4. ve Biyoloji yine 3.ve 4. dönem ders seçme ekranın da şimdiye kadar gözükmediler. Mezun olmamda bir engel teşkil edermi bu durum?

     • Muaf olmuşsunuzdur, muaf derslerinize bakın, o dersleri orada görebilirsiniz. Sizin ortak ders ya hiç kalmamıştır ya da sadece Türk Dili ve Edebiyatı dersleri kalmış olabilir. Şu anda (15. dönemde olduğunuz için) ortak dersleri düşünme değil, kredi tamamlama zamanı. Biraz aslın mezun olursunuz.

 3. Örgün liseden açık liseye geçmek istiyorum ben açık liseye geçmeden kaç kredim olduğunu öğrenebilme şansım var mı yardımcı olabilir misiniz

  • Örgün lise kaçıncı sınıftan AÖL’e geçmeyi düşünüyorsunuz, altta kalan dersleriniz var mı? Bu soruların cevaplarına göre kaba bir hesapla örgün lisedeki ders bırakmadan geçtiğiniz her bir sınıf için 70-80 kredi geleceğiniz söyleyebiliriz. Daha kesin halini ancak geçtiğinizde görebilirsiniz.

 4. kredim 253,8. dönemimdeyim. Türk Dili ve Edebiyatı, İngizlice 8,tarih 5-6, felsefe 1-2, din 8 sınavlarına girecektim ama bu yazınızla karşılaştım acaba sadece edebiyat sınavına girip geçsem mezun olur muyum yani emin olmak istiyorum

  • Muafiyet için Türk Dili ve Edebiyatı dışındaki diğer ortak derslerin her birinden 3 ayrı kere (3 dönem) kayıt yenileme, ders seçimi ve sınava giriş yapıp kalmak gerekiyor. Yani: siz en iyisi bu dönem sınavlarına girip o dersleri geçip mezun olun. Yoksa 3. dönem ve sonra Eylül-Ekim’deki EK Sınav ile uğraşmanız gerekecek.

 5. birde şöyle bir sıkıntı var matematik 4 dersi ders seçimleri arasında çıkmadı yom yani dil ve anlatım 7-8 sınavlarına girip kazanamadın lakin bu dönemde benim beş tane zorunlu derslerim aralarında olmadığını farkettim ne yapmalıyım

  • Matematik 4 dersinden muaf olduğunuz için artık karşınıza çıkmaz.
   Dil ve Anlatım dersleri kaldırıldı (böyle bir ders artık yok). Yerine Türk Dili ve Edebiyatı dersleri geldi. Sizin 5 zorunlu dersinizden ikisi Türk Dili ve Edebiyatı 7 ve 8 dersleridir. Türk Dili ve Edebiyatı dersleri muaf olunamayan zorunlu derstir. Bu dersi mutlaka çalışıp geçmeye bakın. Yoksa krediniz tamam olsa bile mezun olmazsınız.
   Doğru yerdesiniz Türk Dili ve Edebiyatı 7 ve Türk Dili ve Edebiyatı 8 derslerinden çıkan sorular ve konu testleri için bu linkleri tıklayın. Bu iki dersten bu sorulardan başka çıkmış sınav sorusu yok. Aralık 2018 çıkmış sınav sorularını ve derslerin ünite testlerini linklerden çözebilirsiniz.

   • çok teşşekkür ederim llakin matematik 4 dersinden hiç sınava girmedim yani muaf olmadım zannedersem bir kere matematik 4 dersi seçtim ondada sınava gidemedim sadece zannedyorm

     • 3 kere girmeden hiçbir ortak dersten muaf olamazsınız. Hatırlamıyor olabilir misiniz? 15 dönemdir ders alıyor ve sınava giriyorsunuz, değil mi?

 6. oncelikle kolay gelsin benim tam 267 kredilik başarısız derslerim var şuan 153 kredim var 212 kredide bitecek burda benim 267 krediilik başarısız derslerim bana liseyi 212 kredide tamamladığım zaman benim lisyi bitirmemde bir sıkıntı çıkarırmı

  • Hiçbir sıkıntı çıkmaz. Sizin toplam döneminiz 15-20 oldu herhalde. Şu ana kadar çok dönem, çok zaman kaybetmişsiniz, çok defa sınavlara girip dersleri geçemeden bugüne gelmişsiniz.
   Bu durum size sorun çıkarmaz. Siz bir an evvel biraz ders çalışarak kredilerinizi tamamlamaya bakın.

 7. Hocam selamlar kolay gelsin. Ben KKTC den aöl sınavlarına kısmetse nisandaki sınavlarla başlayacagım. Ama ben burda kayıt olurken pek bir bilgi vermediler napmamız gerekir nasıl yapmamız gerekir sorsakda başdan sagma şekilde cevaplar aldım eger müsaitseniz genel bir bilgi verme şansınız varmı neyi nasıl yaparsam neye daha fazla önem verirsem daha erken ve daha iyi bir şekilde mezun olabilirim . Teşekür ediyorum . Saygılar

1 8 9 10