TEOG doğru sayısına göre ağırlıklı puan hesaplama

yorumsuz
433

TEOG doğru sayısına göre ağırlıklı TEOG puan hesaplama

Teog_ortak_sinavlar_agirlikli_puan_hesaplama

TEOG ya da Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Merkezi Ortak Sınavlarına giren 8. sınıf öğrencileri için Yerleştirme Puanlarının hesaplanmasında en önemli bileşenlerden birisi 8. sınıf yıl sonu başarı puanıdır. Yılsonu Başarı Puanı (YBP) Hesaplama, hemen sonrasında Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanının (AOSP) da hesaplanması ile Yerleştirmeye Esas Puana (YEP) yani lise tercihlerinde geçerli olacak puana ulaşılır. 8. sınıf arayıl ve yıl sonu başarı puanı hesaplamasını yapmak için buraya tıklayın! Bu sayfada ise TEOG sınavındaki doğru sayısına göre Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplamayı açıkladık ve modülünü ekledik!

Tahmini Yerleştirmeye Esas TEOG Puanınzı (Tahmini TEOG – YEP) hesaplamak için tıklayın!

AĞILIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI: Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değer, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle her bir dönem için dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. Dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının aritmetik ortalaması ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.
1.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP1)
OSP1 = ((( (SPTürkçe x AKTürkçe + SPMat x AKMat + SPFen x AKFen + SPİnk.Tar.x AKİnk.Tar. + SPYab.Dil x AKYab.Dil + SPDin x AKDin) / AKTop.) / 100) x 700)
= ((( (85×4 + 35×4 + 90×4 + 85×2 + 60×2 + 75×2) /18) / 100) x 700)
= 497.7778

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) = (OSP1 + OSP2) / 2
= (497.7778 + 540.5556 ) / 2
= 519.1667

Teog doğru sayısına göre ağırlıklı teog puanı hesaplaması, 8. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı Hesaplaması

FavoriteLoadingÇözdüklerime Ekle
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 23 Haziran 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın