Mesleki Eğitim Merkezleri 28 Alan 142 Dalda Öğrenci Yetiştiriyor

yorumsuz
364

Mesleki Eğitim Merkezleri 28 Alan 142 Dalda Öğrenci Yetiştiriyor. Mesleki Eğitim Merkezleri 6764 sayılı Kanunla zorunlu ortaöğretim kapsamına alındı. 6764 sayılı kanun kapsamında Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi tarafından alanında uzman teknik personel yetiştiriliyor.
Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Sancak Aslan, eğitim merkezinin çalışmaları hakkında konuştu.

Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Sancak Aslan yaptığı basın açıklamasında:
“Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak görevimiz bizlere müracaat eden çırak öğrencilerin kayıtlarını yapmaktır. 2017-2018 eğitim öğretim yılı çırak öğrenci kayıtlarımız devam ediyor. 6764 sayılı kanun çıktıktan sonra 01.01.2017 den itibaren çıraklık eğitim merkezleri, yeni adıyla mesleki eğitim merkezleri zorunlu eğitim kapsamına alınarak Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlandı. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören çırak öğrencilere de aynı zamanda meslek lisesi okuma zorunluluğu getirildi. Yani mesleki eğitim merkezinde eğitim görecek öğrencilerin bundan sonra en az ortaokul mezunu olmaları gerekiyor.

28 Alan 142 Dalda Çırak Öğrenci Kayıtları Yapıyoruz

Kayıt yaptıktan sonra aldıkları örgün eğitimde 3 yılın sonunda kalfalık belgesi alacaklar. Dördüncü yılı da okudukları takdirde ustalık belgesi alacaklar. Dördüncü yılın sonunda da ustalık belgesi aldıktan sonra isterlerse mesleki açık öğretim lisesi kanalıyla meslek lisesi mezunu olabilecekler.
Bu kapsam da yanında çırak çalıştıracak işverenler devletin verdiği işveren desteğinden de faydalanmaktadırlar. Yine bu yıl TEOG aracılığıyla ilk kez öğrenci alacağız. Mesleki eğitim merkezimize kayıt hakkı kazanan öğrencilerimiz iş yerleriyle iki ay içinde anlaşma sağladıkları takdirde kesin kayıt yapacağız. 28 alan 142 dalda çırak öğrenci kayıtları yapıyoruz” diyerek Eylül ayı içerisinde kalfalık ve ustalık denklik sınavlarının yapılacağını belirtti.

FavoriteLoadingÇözdüklerime Ekle
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı:


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın