Açık Lise Dil ve Anlatım 1 Testleri

6 yorum
45.704

Dil ve Anlatım 1 Test 2 Soruları
SINAV – 2 ÇÖZÜMLERİ

 1. Sentaks cümle bilgisidir. Sözcüklerin birbiriyle olan ilişkilerini, cümledeki görevlerini ve durumunu inceleyen bilim dalına cümle bilgisi denir.

Morfoloji biçim bilgisidir. Sözcükleri biçim yönünden inceleyerek, kök ve eklerin yapısını belirleyen bilim dalına biçim bilgisi denir.

Dilin seslerini inceleyen bölümüne ses bilgisi denir.

Semantik anlam bilimidir. Sözcükleri anlam yönüyle inceleyen bilim dalına anlam bilim denir.

Cevap D

 1. Türkçe dünya dilleri arasında yapı bakımından eklemeli dil grubuna girer. Köken bakımından ise Ural Altay dil ailesine girer.

Cevap B

 1. Günlük yaşamda, evde, sokakta, çarşıda, pazarda kullanılan dile konuşma dili denir. Konuşma dilinde el, yüz ve vücut hareketlerine, ses tonuna, vurguya ve tonlamaya dikkat edilir. Yani bu ögeler konuşmada sözün anlatım gücünü etkiler. Konuşma dili işitme duyumuza hitap eder. Resmî yazışmalarda, gazete ve dergi yazılarında kullanılan dil yazı dilidir.

Cevap A

 1. Türk adının kullanıldığı ve ilk Türkçe belgelerin ortaya konulduğu çağ Eski Türkçe Çağıdır.

Altay çağında Türkçe henüz bir dil niteliği kazanmamıştır. Türkçe- Moğolca dil birliğinin görüldüğü dönemdir.

İlk Türkçe Dönemi Hun İmparatorluğunun hakim olduğu dönemdir.

En Eski Türkçe Çağı ile ilgili kesin bilgiler yoktur.

Cevap A

 1. A seçeneğinde düştü kelimesinde ünsüz benzeşmesi, B seçeneğinde aydınlığa kelimesinde ünsüz yumuşaması, C seçeneğinde çiçeğini kelimesinde ünsüz yumuşaması vardır.

Cevap D

 1. B seçeneğinde yalnızlardayım sözcüğünde ünlü düşmesi vardır. Yalın-ız-lık. C seçeneğinde affedemem sözcüğünde f harfinin ünsüz türemesi oluşturduğu görülmektedir. D seçeneğinde vazgeçtim kelimesinde ünsüz benzeşmesi vardır. A seçeneğindeki yağmurlardayım kelimesindeki tüm ünlü harfler kalındır. Dolayısıyla büyük ünlü uyumu kuralına uyar.

Cevap A

 1. Kutadgu Bilig bir siyasetnamedir. İyi bir devlet yönetiminin olması için yönetim kadrosunda bulunan bey, vezir, ordu komutan, başmabeyinci, teşrifatçı, elçi, hizmetçi gibi her kademedeki görevlilerin nasıl olması ve ne gibi nitelikler taşıması gerektiği belirtilir. Eserde yer yer atasözlerine, deyimlere ve bilgece söylenmiş sözlere yer verilmiştir. Eserin kelime anlamı mutluluk veren bilgidir. Hakikatlerin Eşiği ise Atabetü’l Hakayık adlı eserin kelime anlamıdır.

Cevap D

 1. Türkçede ek olan- ki kendisinden önce gelen sözcüğe bitişik yazılır. Bağlaç olan “ki” bağımsız bir sözcük olarak daima ayrı yazılır.

Cevap B

 1. Türkçede ek olan -de kendisinden önce gelen sözcüğe bitişik yazılır. Cümle içinde dahi anlamına gelen “de, da” bağlacı bağımsız bir sözcük olarak ayrı yazılır.

Cevap C

 1. Üç nokta: Tamamlanmamış cümlelerin sonunda kullanılır. Cümleye susma anlamı katar. Bir metinde alınmayan cümle veya bölümlerin yerine kullanılır. Sözün bir yerde kesilerek geri kalan bölümün okuyucunun hayaline bırakıldığını göstermek için kullanılır. Açıklama isteyen kelimelerin yerine ise iki nokta konur.

Cevap D

açık-lise-isaret

Diğer Sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
FavoriteLoadingÇözdüklerime Ekle
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı:


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Dil ve Anlatım 1 Testleri (6 Yorum)

 1. AOL lise dil ve anlatim 1 test Dogru cevabi isaretleyemiyorum.Sayifada bir sorun var.sonraki sayifa yaziyor.

   • Her sorudan sonra sağ alttaki mavi ok’a basarak sonraki soruya geçmeniz gerekiyor. Bu test online test değil, sadece sorular ve çözümler var.