Osmanlı’da Azınlık Okulları ve Yabancı Okullar

yorumsuz
2.551

19. yüzyılda Osmanlı’da Azınlık Okulları ve Yabancı Okullar

Osmanlı Devleti, sınırları içinde birçok milleti barındırıyordu. Azınlıklara din, dil, kültür alanlarında olduğu gibi eğitim alanında da tam bir serbestlik tanınmıştı. Azınlıklara ait okullar genellikle kiliselerin yanında ve ona bağlı olarak açılmaktaydı. Osmanlı sınırları içinde en çok okulu olan azınlıkların başında Rumlar geliyordu. İstanbul’daki Fener Rum Papaz Mektebi ve Heybeliada Papaz Mektebi, Fener Rum Patrikhanesi’nin himayesi altındaydı. Ermeniler başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun pek çok şehrinde okullar açtılar. Yahudiler XIX. yüzyıla kadar eğitimlerini havralarda yapıyorlardı. Yahudiler, 1854 yılında İstanbul’da Musevi Asri Mektebini kurdular. Allians İsraelit ( Alyans İsrailit ) adlı bir Yahudi örgüt kendi dininden insanların yaşadığı yerlerde çok sayıda okul açtı. Azınlıkların açtığı bu okullar denetlenmediği için bölücü ve ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmuşlar, Osmanlı Devleti’nin yıkılışını hızlandırmışlardır.

Osmanlı Devleti’nde azınlıkların dışında, yabancı ülkelerin açtığı okullar da vardı. Bu ülkelerin başında Fransa gelmektedir. Fransızlar 1583 yılında İstanbul’da Saint Benoit ( Sen Benuva) Okulunu açtılar. Bu okul, Osmanlı topraklarında açılan ilk yabancı okuldur. Osmanlı ülkesindeki Katoliklerin koruyuculuğunu yapan Fransızlar yüzlerce yeni okul açtılar. İngilizler ise daha çok Suriye ve Lübnan’da okul açtılar. Bu okullar İngiliz kilisesi tarafından destekleniyordu. 1875 yılında Beyoğlu’nda açılan İngiliz Kız Orta- okulu ile 1905 yılında Nişantaşı’nda açılan İngiliz Erkek Lisesi günümüzde de eğitimi- ne devam etmektedir. Amerika   Birleşik Devletleri de Osmanlı ülkesinde okul açmıştır. Bu okulların en önemlisi 1863 yılında İstanbul’da açılan Robert Koleji ile Beyrut Amerikan Üniversitesidir. Bu devletler- den başka İtalya, Almanya, Avusturya, Rusya ve İran da Osmanlı sınırları içinde okul açmışlardır. Osmanlı Devleti’nin parçalanmasında önemli rol oynayan bu okullar TBMM’nin 3 Mart 1924’te çıkardığı Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlanmış, yönetmeliklere uymayan bu okulların önemli bir bölümü kapatılmıştır.

Önceki konu: 19. yüzyılda Osmanlı Devleti Sosyo-Kültürel Yapısı Sonraki konu: 19. yüzyılda Osmanlı’da Kültür Sanat ve Mimari FavoriteLoadingÇözdüklerime Ekle
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın