Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı?

234 yorum
29.501

Açık Lise muafiyet ne demek, AOL muafiyet kalktı mı? Hangi açık lise derslerinden muaf olunabilir? Hangi dersten muaf olunmaz? Açık lise derslerden muaf olma şartı nedir? Muaf olma koşullarına sahip olduğunuz ve muaf olunan ders tekrar seçilebilir mi? Dersten muaf olmak ne demek, zorunlu dersler hangileridir? Açık öğretim lisesi öğrencileri için muafiyet ile ilgili merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Açık lise derslerinden muaf olmak ne demektir?Açık Lisede bir dersten muaf olmak demek, o dersi geçme zorunluluğunun kalkması, o dersi geçmeden de (diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek kaydıyla mezun olabilmeniz demektir. Açık Lisede 3 dönem seçip sınavına girip geçemediğiniz derslerden muaf olursunuz. Ancak burada önemli bir iki nokta var. Öncelikle muaf olmak demek, o dersin kredisinin size verileceği demek değildir. İkincisi, toplam krediniz 192 ve toplam döneminiz 8 olmadan bütün zorunlu derslerden muaf olsanız da mezun olamazsınız. Yani aslında derslerden muaf olmak sadece gerçekten hiçbir şekilde geçemeyeceğiniz bir ders varsa başvurmanız gereken bir yoldur (örneğin öğretmen desteği olmadığı için kimi açık lise öğrencisi için fizik, kimi açık lise öğrencisi için de matematik geçilmesi imkansız derslerdir). Normalde derslerden muaf olmak yerine geçerek kredilerini almanız bir an önce mezun olmanız için izlemeniz gereken yoldur.

Muaf dersler kredi verir mi?

Doğal olarak hayır. Ancak en az 45 alıp geçtiğiniz derslerin kredisini alabilirsiniz.

Zorunlu dersler hangileridir?

Açık Lisede “zorunlu dersler”, ortak dersleri ifade eder. Bu dersler her açık lise öğrencisinin mezun olabilmek için seçmek ve (normalde geçmek) zorunda olduğu derslerdir. Zorunlu dersleri 3 kez seçip sınavına girip geçemediğiniz de muaf olursunuz. Bu derslerin hangileri olduğunu biz burada saymayacağız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendiniz görebilirsiniz:

Açık Lise ALAN YOK 2 ders çizelgesi ve derslerin kredi değerleri için tıklayın!

Her dersten muaf olunabilir mi? Muaf olunamayan dersler hangileridir?
Hayır, muaf olunamayan bir ders var (daha doğrusu 8 ders): Dil ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 derslerinde her açık lise öğrencisi geçmek zorundadır, bu dersten muafiyet yok. Diğer bütün ortak (zorunlu) derslerden 3 kere başarısız olduğunuzda muaf olursunuz.

Muaf olunamayacak dersle ilgili önemli not:

MEB (son çalıştay sonrasında eskiye döndü ve) 2016-2017 öğretim yılından itibaren Dil ve Anlatım dersi ile Türk Edebiyatı derslerini 9. sınıftan başlayarak birleştirdi. Artık iki ayrı ders değil, (5-6 yıl evvel olduğu gibi) Türk Dili ve Edebiyatı adıyla tek ders olacak.

Dil ve Anlatım ve Türk Edebiyatı dersi kaldırıldı; 2018-1. dönem itibariyle Türk Dili ve Edebiyatı adıyla yeni ve tek ders geldi. Artık muaf olunamayacak tek ders: Türk Dili ve Edebiyatı dersidir.

Muaf olduğum dersi tekrar seçebilir miyim? Ya da açık lise muaf dersler seçilir mi?

Evet, muaf olduğunuz bir dersi isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Seçip geçebilir ve kredisini alabilirsiniz. Tabii geçebileceğiniz muaf dersleri tekrar seçin ki, boşuna zaman kaybetmeyin.

Bu yazımızda size muafiyetin ne demek olduğunu, açık lisede hangi derslerden muaf olunabileceğini, muaf olduğunuz bir dersi tekrar seçip seçemeyeceğinizi anlatmaya çalıştık. Başarılar…

FavoriteLoadingÇözdüklerime Ekle
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı:


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı? (234 Yorum)

 1. Merhaba admin, benim kredim dönemim geçmem için yeterli. Fakat zorunlu derslerden sadece ingilizce kaldı. İngilizceden 3. sınava giricem eğer muaf olursam diplomamı alabiliyor muyum?

  • Evet. İngilizce’den de muaf olduğunuzda başka ortak ders kalmadığına göre mezun olursunuz. Hadi kolay gelsin, hayırlı olsun, bahtın açık olsun

 2. Merhaba Admin,Ek sınava hazırlanıyorum 1. dönem ücreti ödedim ama ders ve halk eğitime kayıt yaptırmadım ,bugün aradığımda halk eğitim ek sınavdan sonra ders seçimi yapılacağını söyledi 1. dönem sınavı için ,ne kadarı doğru bilemedim bilgilendirir misiniz.

  • Siz 1. dönem için halk eğitime de giderek kayıt yenilemeyi tamamlattırdı iseniz şu anda 2018/1. dönem için yapacak bir şey yok demektir. Şimdi ek sınava çalışmaya devam edin. Halk eğitimin dediği gibi 2018/1. dönem ders seçimlerini ek sınav sonuçları açıklanınca yapacaksınız. Çünkü ek sınavda hangi dersleri geçecek hangisinden kalacaksınız, krediniz kaç olacak henüz belli değil. (Ek sınavda mezun olanlar da olabilir.) Bu nedenle ders seçimini ek sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapacaksınız.

 3. Ek sınava giricem kitap seçimi yaptım tekrar 1ci dönem kayıt yenilemeyi de yaptım kitap seçme işlemini yapamıyorum hiç kitap görünmüyor ekranda sizce neden cevap

 4. Benim maolde okudum bu yıl toplam 252 kredim var ortak seçmeli 186 ben aöl geçmek istiyorum şuan sistem kalan zorunlu dersim geçiş yaptıgımda ders eklenirmi

  • AÖL de mezuniyet için 192 kredi gerekiyor. Kalan ortak dersiniz yoksa bile 192 krediye tamamlamanız gerekir. Yani evet, ders eklenir.

 5. Şimdi benim kredim 187 dil anlatımdan geçmedim ama zorunlu ders satısı 0 yazıyo dönemim 14 dil anlatım dan girecekmiyim ek sınavı bekliyorum aydınlatırmısınız.
  Dil anlatım sorun yaratsaydı klan zorunlu ders sayısı 1 2 filan olmazmıydı bende 0 yazıyo

  • Toplam döneminiz kaç? 8 değil ise ek sınava giremezsiniz. 2018-1. Dönem sınavı için kayıt yenileme yaptırdığınızda zorunlu Dil ve Anlatım dersi görünür. Toplam dönemizi yazsanız daha kesin bilgi verebilirim.

 6. edebiyattan 3 kere kaldım kredim 216 ama şu an mezun gözükmüyorum. Dil anlatımdan geçtim. Ne yapmam lazım ?

  • Önümüzdeki ilk kayıt döneminde yaptırabilirsiniz. Ağustos ortası gibi başlar, Eylül’de devam eder. Kesin tarih için kayıt dönemi ile ilgili duyuruları veya 2018-2019 açık lise iş takviminin açıklanmasını bekleyeceksiniz.

 7. Merhabalar benim zorunlu dersim 2 tane kaldı kredim 112 sizce muaf olduğum derslerden mi seçmeli yım yoksa seçmeli derslerdn mi ayrıca üniversite sınavına girebilir miyim girebilirsem nasıl oluyor bu sistem beni bu konularda aydınlatırsaniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim .

  • Muaf olduğunuz dersler veya seçmeli dersler olabilir. Önemli olan sizin zorlanmadan geçebileceğiniz derslerle bir an önce kredinizi 192’ye tamamlamanız. Üniversite sınavına (YKS) başvuru için bu yıl tarih geçti. YKS’ye girmek ve kazanmak ile iş bitmiyor; liseden mezun olmanız da gerekiyor. BU açıdan gelecek yıl YKS başvurularına kadar kredilerinizi artırmaya bakın.

 8. Merhabalar zorunlu derslerim 2 tane kaldı sizce muaf olduğum derslerden mi secmem gerek yoksa seçmeli derslerden mi hangisi daha mantıklı yardımcı olursanız bu konuda beni aydınlatırsaniz çok sevinirim.

 9. Bilgi: Örgün eğitimden Aöl’ye geçiş yapan (tasdikname ile) başarısız olunan dersler Alan yok-2 bölümünde olsanız dahi, zorunlu derslerden 2 kez Aöl sınavlarında başarısız olduğunuzda 3.kez karşınıza çıkmıyor. Muaf durumu; eğer daha önce o dersten örgün eğitimde başarısız ise sistemden o derste 1 kez kalmış olarak gözüküyor bizzat yaşadım.
  Matematik-3 ders kodu (163) olan dersten iki kez kaldım muaf durumunda şuan ve alo 147 ye başvuru yaptığımda tasdikname ile sistemden bakılarak okunan örgün eğitimdeki tasdikname de de başarısız olunduğundan muaf durumu doğrudur denildi. Bilginize…

 10. Merhaba admin 8 dönem üstüyüm, şuan ki kredim 144 ve üni. Sınavına kayıt yaptırdım. Bu yıl ki temmuz sınavından 35 kredi aldığımda 179 kredim oluyor. Sanırım eğitim merkezinden alacağım “mezun olabilir” yazısı ile üniversiteye kayıt yaptırabiliyorum. Fakat aklıma takılan birşey var.. 179 kredi ile kayıt yaptırdım ve eylül- ekim gibi ek sınava girdim 192 krediyi tamamlayıp mezun oldum diyelim. Aralığa kadar üniversiteye diploma götürmem gerekiyor ama AÖL diplomayı aralıktan sonra gönderirse mezun olduğum halde üniversiteden kaydım siliniyor mu?

  • Önemli olan en geç Aralık başında mezun olmanız. Diploma sorun değil, işlemler zaten online yürütülür. Diploma (evrak-kağıt) olarak elinize ulaşmasa da sorun değil. Sorun olmaz. Önemli olan sizin EK Sınavda veya olası bir Aralık ayı başındaki sınavda mezun olmanız. Gerisi zaten halledilecek sorunlar. Bunları çok kafanıza takmayın, siz şu anda YKS’ye ve kalan açık lise derslerine çalışmaya bakın.

1 6 7 8