Açık Lise ek sınav ne zaman ve kimler girebilir?

196 yorum
150.232

Üniversite kazanan, mezun olamayan açık lise öğrencileri 2017 yılı açık lise ek sınavlarının tarihini, ne zaman yapılacağını soruyor. Açık Öğretim Lisesi sisteminde ek sınavlar ne zaman yapılır, ek sınavlara kimler girebilir, açık lise ek sınavları her yıl yapılır mı? Ek sınav nedir, nerelerde yapılır, herkes girebilir mi?


Açık Lise 2018 Ek sınavı ne zaman ve Ek sınava kimler girebilir?


Açık Lise 2017 ek sınav tarihi ve koşulları açıklandı. Başvuru(kayıt)lar 25-28 Eylül’de; Ek sınav 07-08 Ekim’de. 157 kredi şartı yok. Detaylar burada, tıklayın!
2017 ÖSYS sonuçları açıklandı, üniversite kayıtları 11 Ağustos 2017’de başlayacak, Ek Sınav bekleyen açık liseli adaylar ne yapacak?


3. dönem sınav sonuçları açıklandı, Açık Liseliler 2017 ek sınav kayıt tarihi ve sınav tarihinin açıklanmasını bekliyor!…


24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir?

AÖL Müdürlüğü açıkladı: 24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir? Ek sınav hangi sınav merkezlerinde yapılacak? Başvuru ve kayıt tarihleri açıklandı mı? AÖL.. Devamı için tıklayın!


EK Sınava Kimler Girebilir, Nerede Yapılacak, Başvuru ve Kayıt Nasıl Yapılır?

1) Ek sınava Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programına, Açık Öğretim Lisesine ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerden toplam dönemi; 8 ve üzerinde olan öğrencilerden öğrencilik durumu; aktif, donuk ve silik olan bütün öğrencilerimiz başvurabileceklerdir.

2) Ek sınav ….-….. Temmuz 2017 tarihinde, büyük şehir belediyeleri olan il merkezleri ile coğrafi konumu nedeniyle sınav yapılması gerekli görülen ekli listedeki il merkezlerinde iki oturum şeklinde yapılacaktır.3) Ek sınavda öğrencilerimiz en fazla 35 kredilik dersten sınava girebileceklerdir.

4) Ek sınav için başvurular ….-…. Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

5) Ek sınava başvuracak öğrencilerimiz ilgili banka şubelerine belirtilen tarihler arasında (T.C Ziraat Bankası, T.C. vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 20 TL ek sınav başvuru ücretini mutlaka ek sınav için açılan hesaba yatıracaklardır.

6) Ek sınav ücretini yatıran öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek ek sınav kayıt yenilemelerini yaptıracaklardır.(Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri ek sınav için kayıt yenilme işlemlerini, yüzyüze eğitim gördükleri Meslek Liselerinden yapacaklardır.)

7) Ek sınav başvuru işlemi yapan öğrenciler … Temmuz 2017 tarihi mesai bitimine kadar sınavına girecekleri dersleri ve sınava gireceği merkezi mutlaka sistem üzerinden seçmeleri gerekmektedir. (Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız)


Açık Lise Online Testler:Açık Lise Türk Edebiyatı Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Dil ve Anlatım Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Felsefe Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Tarih Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise İngilizce Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Sağlık Bilgisi Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Fizik Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Kimya Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Biyoloji Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Trafik ve İlk Yardım Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Öğretim Lisesi Seçmeli Dersler Online Testleri

Mesleki Açık Öğretim Lisesi İmam Hatip Programı Uzaktan Eğitim Alan Dersleri Online Testleri

Açık Lise ek sınavı her yıl yapılır mı? Normal dönem sınavlarından farkı nedir?

Açık Öğretim Lisesi sisteminde ek sınavlar her yıl 2+1 şeklinde 3 dönemde yapılan mutat sınavlar değildir. Ek sınavlar bakan oluru ile yapılan istisnai sınavlardır. Açık Lise ek sınavları, özellikle üniversite kazanan ve/veya toplam dönemi (öğrencinin kendi dönemi) 8’i geçen öğrencilerin daha fazla zaman ve hak kaybına uğramaması için yapılan ilave sınavlardır. Bu nedenle açık lise ek sınavları her öğretim yılı başında açıklanan Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi İş Takviminde duyurulmaz.

Açık lise 2015 ek sınavları ne zaman yapılır?

Açık lise ek sınavları 3. dönem sınavlarından sonra yapılır. MEB 2015-2016 sınav takviminde ek sınavın tarihini de açıkladı:

Açık Öğretim Lisesi (AÖL)- Ek Sınavı 2015-2016/AÖL EK SINAVI

23-24 Temmuz 2016

Ancak bu sınav tarihinin uygulanabilmesi için 8-9 Ağustos’ta yapılan 3. dönem sınavının takvimde bildirilen tarihten daha erken, yani en geç Ağustos ayı içinde açıklanması lazım. Takipte kalın.


2015 YGS LYS’de üniversite kazanan ve mezun olamayan açık lise öğrencilerine ek süre verilmişti!

Üniversiteyi kazanmış ama henüz mezun olamamış olan öğrencilerimiz kayıt işlemlerine ilişkin YÖK’ ün cevap yazısı geldi. Yazıya göre öğrencilerimiz 7 Kasım 2014 tarihine kadar kayıt yaptırabilecek.

Açık lise sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2015-2016 / 3. dönem?


Bir yılda kaç ek sınav yapılır?

Açık lise ek sınavları son yıllarda iki defa yapıldı. Bu yılda iki defa yapılabilir, ancak ek sınav yapmak zorunlu olmadığı gibi, zaman kalmasına, takvimin müsait olmasına da bağlı olduğu için sadece bir ek sınav da yapılabilir.

Açık lise ek sınava kimler girebilir?

Açık lise ek sınavlarına ancak,

·    İçinde bulunulan Eğitim – Öğretim yılı sonu itibariyle öğrencilik durumu donuk ve aktif olan,
·    8 dönem ve üzeri eğitim görmüş olanlar katılabilir.

Dolayısıyla kendi dönemi Ağustos ayı sınavlarıyla 8 olmamış, yani henüz ilk 7 döneminde olan açık lise öğrencilerinin ek sınav tarihini sormaları boşunadır, çünkü bu öğrenciler ek sınava giremez.

Ek sınav nerede, hangi il ve ilçelerde yapılır?

Açık lise ek sınavları belirli il merkezlerinde yapılıyor. 1 Eylül 2013 Açık Lise ek sınavı 23 il merkezinde yapılmıştı. İkinci ek sınav yapılırsa sadece Ankara’da olabilir. Dikkat: Bu nedenle ek sınava başvuran öğrencilerin “sınav adresini sisteme girerek güncellemleri” şarttır. Ek sınav başvuru işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme için verilen sürenin son günü mesai bitimine kadar sınavına girilecek derslerin mutlaka sistem üzerinden seçimi yapılacaktır. ( Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız).

Ek sınav başvurusu nerede yapılır?

Ek sınav için başvurular …………2015 tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine yapılacaktır.

FavoriteLoadingÇözdüklerime Ekle
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.

Ücretsiz Online TYT Deneme Sınavı:


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise ek sınav ne zaman ve kimler girebilir? (196 Yorum)

 1. Benim kredim 120 aölde okuduğum dönemde 5 ben şuan ek sınavada giriyorum ama gelecek üniversite sınavına girebilecek miyim zorunlu derslerimde bitti yardımcı olur musunuz

  • 2019 YKS’ye elbette girebilirsiniz. Aralık 2018’de başvurular başlayabilir veya ÖSYM 2018-2019 Sınav Takvimi açıklanınca tarihler belli olur, başvurunuzu zamanında yapmayı unutmayın.

  • Ek sınav yapılacak. Tarihi Ağustos ayında açıklanır. Ayrıca Aralık ayına kadar bir sınav daha yapılır. Mezun olursunuz ve üniversiteyi kazanırsanız kaydınızı yaptırıp devam edersiniz. Sorun yok: Önemli olan çalışmak ve sınav tarihlerini gözden kaçırmamak.

 2. merhaba ben 9. dönem 60 kredim var çok az evet ama pek önemsememiştim ama bu sene durmadan çalışıyorum her sınavsda 25 kredi alıyorum seneye üniverste sınavına girebilirmyim peki :/

  • Seneye YKS’ye (üniversite) sınavına girebilirsiniz. Ancak mezun olmak için iyi çalışmanız gerekir. 192 – 60 =132 Kredi daha lazım. Önümüzde Temmuz sınavı, ek sınav, gelecek yılın 1-2-3 dönem sınavı ve bir ek sınav olmak üzere toplam 5-6 sınav var. Her sınavda 20-25 kredi alarak mezun olabilirsiniz. Ha gayret…
   Not: Açık lisede en fazla dönem kaybı kayıt yenileme ve sınav tarihlerini iyi takip etmemekten kaynaklanıyor. Tarihlere ve duyurulara dikkat edin…

 3. mrb benim 8 donem ve 96 kredim var suan 3. sinava girmeden . ek sinav nezmn yada girebilcek miyim ne yapmaliyim . bilgi verirseniz sevinirim

 4. ingilizce dersiden muaf olursm muaf olduğumdan dolayı yine benmi seçicem onun yerine vereceğim dersi sistem mi vericek yani ben matematik istemiyorum mesela ingilizceden muaf olunca ben mi seçicem dersleri

  • Tabii ki, siz istediğiniz dersi seçebilirsiniz. Günüde ders seçimini yapmaya dikkat edin; siz ders seçimini yapmazsanız sistem otomatik seçim yapar. Ancak muaf olduğunuz ortak ders yerine başka bir ortak ders vermez; seçmeli sayısal ders verebilir. Bu nedenle siz zamanını kaçırmayıp ders seçimini siz yapın.

 5. EK SINAVA GİREBİLMEK İÇİN 157 KREDİ OLMASI GEREKTİGİNİ SÖYLEMİŞ BAZI YERLERDE DOGRUSU KAÇ KREDİ KREDİ ŞARTI VARMI ??? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Geçen yıllarda kredi şartı (157) istendiği olmuştur. Ancak son bir iki yıldır, kredi şartı istenmedi, sadece 8 dönem şartı arandı. Döneminiz Temmuz’daki 3. dönem sınavı ile 8 oluyor ise ek sınava kredinize bakılmaksızın girebilirsiniz.

  • Olur. Ek sınav bir çeşit tek ders sınavı gibi, yüzüp yüzüp sonuna gelmişler bir sene daha kaybetmesin diye verilen bir şans. (Hadi yeri gelmişken şansın tanımını bir hatırlayalım. Çoğu kişi spor toto veya piyango ile sınırlı, saçma ve kuralsız bir şans inancına sahiptir. Doğrusu: “ŞANS FIRSATLAR KARŞISINDA HAZIRLIKLI OLMAKTIR.”)

 6. Yani 3. Donem sinavina girersrm ingilizceden 2. Kez girmiş olacam ama muaf olmam icin 1 sinav kaliyo geriye ek sinava girsem muaf olurmuyum.

 7. Benim toplam kredim 179 ek sinava girmeyi düşünüyorum aöl de okuduğum dönem sayisi 2 ama toplam donem sayisi 8 dönem yaziyo ben bu dönem meselesini kavrayamadim simdi ben girebiliyomuyum giremiyomuyum ek sinava please…

  • EK sınava daha var. Şimdi 3. dönem sınavı için kayıt yenileme zamanı.
   3. Dönem sınavına girebilmenin şartı doğum tarihinin 6 Temmuz 2001 veya daha önceki bir tarih olması. Yani 6 Temmuz’da 17 yaşında olman (bu dünyadaki 17 yılını doldurman ve 18’inci yılından gün almaya başlaman) gerekiyor. Dönem şartı yok, toplam döneminin 3. dönem sınavlarında bir etkisi yok.
   Sen 3. dönem kayıt yenileme sayfasına bakarak zamanını kaçırmadan kayıt yenilemeni yaptır: Bilgi için buraya bir göz at!

   Ek sınavı Eylül’de konuşuruz. Hem zaten 3. dönem sınavında mezun olabilirsin.

   • Peki 3. Dönem mevzun olabilir doğru ama benim zorunlu dersler var ingilizce flan ingilizceden 3. Donem sinavinda 2 kere girmiş oluyorum. Ingilizceyi yapamiyorum ama muaf olmam icinde geriye 1 sinav kaliyo onada ek sinavda girsem yine başaramasam muaf olurmuyum??

 8. 9 10 araliktaki sinava girmeden önce 78 kredim vardi simdi 88 olmus 105 kredim kaldi 3 sinava girip hepsinden 35 alinca biticek insallah bana calisma önerileri verirmisiniz

1 6 7 8