Açık Lise ek sınav ne zaman ve kimler girebilir?

119 yorum
108.948

Üniversite kazanan, mezun olamayan açık lise öğrencileri 2017 yılı açık lise ek sınavlarının tarihini, ne zaman yapılacağını soruyor. Açık Öğretim Lisesi sisteminde ek sınavlar ne zaman yapılır, ek sınavlara kimler girebilir, açık lise ek sınavları her yıl yapılır mı? Ek sınav nedir, nerelerde yapılır, herkes girebilir mi?


2017 ÖSYS sonuçları açıklandı, üniversite kayıtları 11 Ağustos 2017’de başlayacak, Ek Sınav bekleyen açık liseli adaylar ne yapacak?


3. dönem sınav sonuçları açıklandı, Açık Liseliler 2017 ek sınav kayıt tarihi ve sınav tarihinin açıklanmasını bekliyor!…


24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir?

AÖL Müdürlüğü açıkladı: 24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir? Ek sınav hangi sınav merkezlerinde yapılacak? Başvuru ve kayıt tarihleri açıklandı mı? AÖL.. Devamı için tıklayın!


EK Sınava Kimler Girebilir, Nerede Yapılacak, Başvuru ve Kayıt Nasıl Yapılır?

1) Ek sınava Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programına, Açık Öğretim Lisesine ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerden toplam dönemi; 8 ve üzerinde olan öğrencilerden öğrencilik durumu; aktif, donuk ve silik olan bütün öğrencilerimiz başvurabileceklerdir.

2) Ek sınav ….-….. Temmuz 2017 tarihinde, büyük şehir belediyeleri olan il merkezleri ile coğrafi konumu nedeniyle sınav yapılması gerekli görülen ekli listedeki il merkezlerinde iki oturum şeklinde yapılacaktır.

3) Ek sınavda öğrencilerimiz en fazla 35 kredilik dersten sınava girebileceklerdir.

4) Ek sınav için başvurular ….-…. Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

5) Ek sınava başvuracak öğrencilerimiz ilgili banka şubelerine belirtilen tarihler arasında (T.C Ziraat Bankası, T.C. vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 20 TL ek sınav başvuru ücretini mutlaka ek sınav için açılan hesaba yatıracaklardır.

6) Ek sınav ücretini yatıran öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek ek sınav kayıt yenilemelerini yaptıracaklardır.(Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri ek sınav için kayıt yenilme işlemlerini, yüzyüze eğitim gördükleri Meslek Liselerinden yapacaklardır.)

7) Ek sınav başvuru işlemi yapan öğrenciler … Temmuz 2017 tarihi mesai bitimine kadar sınavına girecekleri dersleri ve sınava gireceği merkezi mutlaka sistem üzerinden seçmeleri gerekmektedir. (Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız)


Açık Lise Online Testler:

Açık Lise Türk Edebiyatı Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Dil ve Anlatım Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Felsefe Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Tarih Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise İngilizce Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Sağlık Bilgisi Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Fizik Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Kimya Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Biyoloji Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Trafik ve İlk Yardım Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Öğretim Lisesi Seçmeli Dersler Online Testleri

Mesleki Açık Öğretim Lisesi İmam Hatip Programı Uzaktan Eğitim Alan Dersleri Online Testleri

Açık Lise ek sınavı her yıl yapılır mı? Normal dönem sınavlarından farkı nedir?

Açık Öğretim Lisesi sisteminde ek sınavlar her yıl 2+1 şeklinde 3 dönemde yapılan mutat sınavlar değildir. Ek sınavlar bakan oluru ile yapılan istisnai sınavlardır. Açık Lise ek sınavları, özellikle üniversite kazanan ve/veya toplam dönemi (öğrencinin kendi dönemi) 8’i geçen öğrencilerin daha fazla zaman ve hak kaybına uğramaması için yapılan ilave sınavlardır. Bu nedenle açık lise ek sınavları her öğretim yılı başında açıklanan Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi İş Takviminde duyurulmaz.

Açık lise 2015 ek sınavları ne zaman yapılır?

Açık lise ek sınavları 3. dönem sınavlarından sonra yapılır. MEB 2015-2016 sınav takviminde ek sınavın tarihini de açıkladı:

Açık Öğretim Lisesi (AÖL)- Ek Sınavı 2015-2016/AÖL EK SINAVI

23-24 Temmuz 2016

Ancak bu sınav tarihinin uygulanabilmesi için 8-9 Ağustos’ta yapılan 3. dönem sınavının takvimde bildirilen tarihten daha erken, yani en geç Ağustos ayı içinde açıklanması lazım. Takipte kalın.


2015 YGS LYS’de üniversite kazanan ve mezun olamayan açık lise öğrencilerine ek süre verilmişti!

Üniversiteyi kazanmış ama henüz mezun olamamış olan öğrencilerimiz kayıt işlemlerine ilişkin YÖK’ ün cevap yazısı geldi. Yazıya göre öğrencilerimiz 7 Kasım 2014 tarihine kadar kayıt yaptırabilecek.

Açık lise sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2015-2016 / 3. dönem?


Bir yılda kaç ek sınav yapılır?

Açık lise ek sınavları son yıllarda iki defa yapıldı. Bu yılda iki defa yapılabilir, ancak ek sınav yapmak zorunlu olmadığı gibi, zaman kalmasına, takvimin müsait olmasına da bağlı olduğu için sadece bir ek sınav da yapılabilir.

Açık lise ek sınava kimler girebilir?

Açık lise ek sınavlarına ancak,

·    İçinde bulunulan Eğitim – Öğretim yılı sonu itibariyle öğrencilik durumu donuk ve aktif olan,
·    8 dönem ve üzeri eğitim görmüş olanlar katılabilir.

Dolayısıyla kendi dönemi Ağustos ayı sınavlarıyla 8 olmamış, yani henüz ilk 7 döneminde olan açık lise öğrencilerinin ek sınav tarihini sormaları boşunadır, çünkü bu öğrenciler ek sınava giremez.

Ek sınav nerede, hangi il ve ilçelerde yapılır?

Açık lise ek sınavları belirli il merkezlerinde yapılıyor. 1 Eylül 2013 Açık Lise ek sınavı 23 il merkezinde yapılmıştı. İkinci ek sınav yapılırsa sadece Ankara’da olabilir. Dikkat: Bu nedenle ek sınava başvuran öğrencilerin “sınav adresini sisteme girerek güncellemleri” şarttır. Ek sınav başvuru işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme için verilen sürenin son günü mesai bitimine kadar sınavına girilecek derslerin mutlaka sistem üzerinden seçimi yapılacaktır. ( Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız).

Ek sınav başvurusu nerede yapılır?

Ek sınav için başvurular …………2015 tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine yapılacaktır.

FavoriteLoadingÇözdüklerime Ekle
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise ek sınav ne zaman ve kimler girebilir? (119 Yorum)

 1. arkadaşlar kayıt yenileme tarihi ne zaman birde ek sınav olcak mı… sevgili admin burda yazipta cevap vermemiz okumamiz çok uzun oluyor biz açık lise öğrencilerine çalışanlarına bi öncülük etsen bi vatsap grubu kursan bizleri hep bi arada toplasan bizlere yardim etsen hem hep beraber kararlaştırıp grup olursak vatsaptan mesajlaşıp konuşursak şikayetler istekler daha çok önemsenir bizlere yardımci olurmusun yada bi erkek arkadaşimiz her hangi biri kendini feda edip grup kurmamıza yardımci olsun

  • Ek sınav için hala bir açıklama yapılmadı. Maalesef binlerce memuru olan ama aynı anda bir kaç işi yürütüp sonuçlandırma konusunda yetersiz kalan bir MEB’imiz var. Bekliyoruz.

   • peki hepimizi toplama imkanın ney admın bizlere yardım et hepimizi bi numarada buluştur lütfen hiç yoktan açiktan okuyanlar dişlanmamiş olur birbirimizden daha çok destek alırız sayende bizi bir araya getirirsen hepimizi sana dua ederiz. hep beraber sikayetlerimiz daha cok öneme alınır

 2. Dönem 10
  Kredi 180
  Zorunlu ders sayisi 18 . Eger ek sinav olursa 4 dersten toplam 3. kez girdigim icin muaf olacagim ve zorunlu ders sayim 14 ‘ e düşecek . YGS ‘ ye girmemde bir anormallik yok degil mi ? Zira en kötü ihtimal temmuza kadar bu dersleri muaf ile vermiş olurum ?

  • Bir anormallik yok. Mezun olabilirsiniz. Ek sınav açıklamasını bekleyin. (Bu arada YGS-LYS yerleştirme sonuçları açıklandı, bir üniversite kazandığınız için ek sınavı bekliyorsanız siz de ALO MEB 147’yi arayabilirsiniz.)

 3. dediğim gibi kredim 80 admin 80 de sözel dersleri alarak yaptım çok zorlanıyorum umudum kalmadı artık yardımcı olabilirmisin bundan sonra ne yapabilirim.. sözel dersleri alarak mezun olabilirmiyim….. ek sınav hakkında bimere başvurdum internet sayflarındaki numaraları aradım hiç birine ulaşılmıyor yardım olmuyorlar yardım edemiyceklerse neden numaraları yazıyorlar bize ek sınav hakkında talepte bulunabilcegimiz numaralar yazabilirmisnn…

  • 80 kredi ile ek sınava giremezsiniz. Sayısal derslerden muaf olup sözel derslerle kreditoplayarak 192 krediyi tamamlayıp mezun olabilirsiniz.

  • O yazı mezun olabilir durumdaki öğrenciler için Halk Eğitim Merkezlerinin “mezun olabilir yazısı” vermesi için. Duyuru ve yazının içeriğinden yakında EK-SINAV yapılacağı anlaşılıyor. Ama yazının içeriğinde ek sınavın ne tarihi ne koşulları henüz yok. EK SINAV DUYURUSU YAKINDA YAYINLANACAK, biraz daha sabır ve ALO MEB 147’yi aramaya devam…

 4. Arkadaşlar 0312 413 22 05 ve 413 21 80 ek sınav yapılması için bu numaraları arayın ben her birkaç defa arıyorum üniversite için tercihte yaptım aynı durumda olanlar bunuda söylesin ama mutlaka arayın bu numaraları

 5. Arkadaşlar talep meselesi bu arayın isteyin yoğunluk olursa zaten yaparlar birbirimize duyuralım herkes arayıp 147 den bilgi alsın

 6. Arkadaşlar lütfen herkes 147i arasın ek sınav için başvuruda bulunsun ne kadar çok kişi ararsa yapılması için okadar iyi

  • 8 Ağustos’ta ÖSYS Üniversite tercih sonuçları açıklanacak. AÖL Müdürlüğü’nün ek sınav için bu hafta bir açıklama yapması lazım. Ne kadar çok kişi 147’yi ararsa o kadar erken olur.

1 4 5 6