Açık Lise ek sınav ne zaman ve kimler girebilir?

169 yorum
126.738

Üniversite kazanan, mezun olamayan açık lise öğrencileri 2017 yılı açık lise ek sınavlarının tarihini, ne zaman yapılacağını soruyor. Açık Öğretim Lisesi sisteminde ek sınavlar ne zaman yapılır, ek sınavlara kimler girebilir, açık lise ek sınavları her yıl yapılır mı? Ek sınav nedir, nerelerde yapılır, herkes girebilir mi?


Açık Lise 2017 ek sınav tarihi ve koşulları açıklandı. Başvuru(kayıt)lar 25-28 Eylül’de; Ek sınav 07-08 Ekim’de. 157 kredi şartı yok. Detaylar burada, tıklayın!
2017 ÖSYS sonuçları açıklandı, üniversite kayıtları 11 Ağustos 2017’de başlayacak, Ek Sınav bekleyen açık liseli adaylar ne yapacak?


3. dönem sınav sonuçları açıklandı, Açık Liseliler 2017 ek sınav kayıt tarihi ve sınav tarihinin açıklanmasını bekliyor!…


24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir?

AÖL Müdürlüğü açıkladı: 24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir? Ek sınav hangi sınav merkezlerinde yapılacak? Başvuru ve kayıt tarihleri açıklandı mı? AÖL.. Devamı için tıklayın!


EK Sınava Kimler Girebilir, Nerede Yapılacak, Başvuru ve Kayıt Nasıl Yapılır?

1) Ek sınava Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programına, Açık Öğretim Lisesine ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerden toplam dönemi; 8 ve üzerinde olan öğrencilerden öğrencilik durumu; aktif, donuk ve silik olan bütün öğrencilerimiz başvurabileceklerdir.

2) Ek sınav ….-….. Temmuz 2017 tarihinde, büyük şehir belediyeleri olan il merkezleri ile coğrafi konumu nedeniyle sınav yapılması gerekli görülen ekli listedeki il merkezlerinde iki oturum şeklinde yapılacaktır.3) Ek sınavda öğrencilerimiz en fazla 35 kredilik dersten sınava girebileceklerdir.

4) Ek sınav için başvurular ….-…. Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

5) Ek sınava başvuracak öğrencilerimiz ilgili banka şubelerine belirtilen tarihler arasında (T.C Ziraat Bankası, T.C. vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 20 TL ek sınav başvuru ücretini mutlaka ek sınav için açılan hesaba yatıracaklardır.

6) Ek sınav ücretini yatıran öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek ek sınav kayıt yenilemelerini yaptıracaklardır.(Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri ek sınav için kayıt yenilme işlemlerini, yüzyüze eğitim gördükleri Meslek Liselerinden yapacaklardır.)

7) Ek sınav başvuru işlemi yapan öğrenciler … Temmuz 2017 tarihi mesai bitimine kadar sınavına girecekleri dersleri ve sınava gireceği merkezi mutlaka sistem üzerinden seçmeleri gerekmektedir. (Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız)


Açık Lise Online Testler:Açık Lise Türk Edebiyatı Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Dil ve Anlatım Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Felsefe Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Tarih Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise İngilizce Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Sağlık Bilgisi Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Fizik Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Kimya Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Biyoloji Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Trafik ve İlk Yardım Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Öğretim Lisesi Seçmeli Dersler Online Testleri

Mesleki Açık Öğretim Lisesi İmam Hatip Programı Uzaktan Eğitim Alan Dersleri Online Testleri

Açık Lise ek sınavı her yıl yapılır mı? Normal dönem sınavlarından farkı nedir?

Açık Öğretim Lisesi sisteminde ek sınavlar her yıl 2+1 şeklinde 3 dönemde yapılan mutat sınavlar değildir. Ek sınavlar bakan oluru ile yapılan istisnai sınavlardır. Açık Lise ek sınavları, özellikle üniversite kazanan ve/veya toplam dönemi (öğrencinin kendi dönemi) 8’i geçen öğrencilerin daha fazla zaman ve hak kaybına uğramaması için yapılan ilave sınavlardır. Bu nedenle açık lise ek sınavları her öğretim yılı başında açıklanan Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi İş Takviminde duyurulmaz.

Açık lise 2015 ek sınavları ne zaman yapılır?

Açık lise ek sınavları 3. dönem sınavlarından sonra yapılır. MEB 2015-2016 sınav takviminde ek sınavın tarihini de açıkladı:

Açık Öğretim Lisesi (AÖL)- Ek Sınavı 2015-2016/AÖL EK SINAVI

23-24 Temmuz 2016

Ancak bu sınav tarihinin uygulanabilmesi için 8-9 Ağustos’ta yapılan 3. dönem sınavının takvimde bildirilen tarihten daha erken, yani en geç Ağustos ayı içinde açıklanması lazım. Takipte kalın.


2015 YGS LYS’de üniversite kazanan ve mezun olamayan açık lise öğrencilerine ek süre verilmişti!

Üniversiteyi kazanmış ama henüz mezun olamamış olan öğrencilerimiz kayıt işlemlerine ilişkin YÖK’ ün cevap yazısı geldi. Yazıya göre öğrencilerimiz 7 Kasım 2014 tarihine kadar kayıt yaptırabilecek.

Açık lise sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2015-2016 / 3. dönem?


Bir yılda kaç ek sınav yapılır?

Açık lise ek sınavları son yıllarda iki defa yapıldı. Bu yılda iki defa yapılabilir, ancak ek sınav yapmak zorunlu olmadığı gibi, zaman kalmasına, takvimin müsait olmasına da bağlı olduğu için sadece bir ek sınav da yapılabilir.

Açık lise ek sınava kimler girebilir?

Açık lise ek sınavlarına ancak,

·    İçinde bulunulan Eğitim – Öğretim yılı sonu itibariyle öğrencilik durumu donuk ve aktif olan,
·    8 dönem ve üzeri eğitim görmüş olanlar katılabilir.

Dolayısıyla kendi dönemi Ağustos ayı sınavlarıyla 8 olmamış, yani henüz ilk 7 döneminde olan açık lise öğrencilerinin ek sınav tarihini sormaları boşunadır, çünkü bu öğrenciler ek sınava giremez.

Ek sınav nerede, hangi il ve ilçelerde yapılır?

Açık lise ek sınavları belirli il merkezlerinde yapılıyor. 1 Eylül 2013 Açık Lise ek sınavı 23 il merkezinde yapılmıştı. İkinci ek sınav yapılırsa sadece Ankara’da olabilir. Dikkat: Bu nedenle ek sınava başvuran öğrencilerin “sınav adresini sisteme girerek güncellemleri” şarttır. Ek sınav başvuru işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme için verilen sürenin son günü mesai bitimine kadar sınavına girilecek derslerin mutlaka sistem üzerinden seçimi yapılacaktır. ( Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız).

Ek sınav başvurusu nerede yapılır?

Ek sınav için başvurular …………2015 tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine yapılacaktır.

FavoriteLoadingÇözdüklerime Ekle
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise ek sınav ne zaman ve kimler girebilir? (169 Yorum)

 1. Mrb 23 haziranda ki temel yeterlilik sinavina ben girebilirmiyim 80 kredim var tabi önumdeki sinavlarla yukseltirsem

 2. Mrb benim zorunlu ders 10 du ek sinav icin ders secimi yaptim baktim z.ders 2 olmus onlarida sectim 78 kredim var ben üni sinavina girebilirmiyim bu yil

  • Evet 2018’de girebilirsiniz. Amma biraz çalışAyşegül. 78 krediyi 192’ye bir yılda nasıl tamamlayıp da mezun olacaksın? Çok çalışman lazım

   • Zorunlu dersim bi bakiyorum 2 bi bakiyorum 10 ek sinav derslerini sectikten sonra oldu acaba neden

    • Alan Yok 2 uygulamasının 2017 / 1. dönemden itibaren başlayacak olmasından. Ek sınavda mezun olanlar Alan Yok 2’den gelen yeni ortak derslerden etkilenmeyecek.

  • Kayıt için halk eğitime gitmek gerekmiyor. Sisteme girin aktif hale gelmiş misiniz? Ders seçiminizi yapabiliyor musunuz? Ya da ek sınav için sınava gireceğiniz dersler otomatik olarak atanmış mı?

 3. Merhaba benim aolde okuduğum toplam dönem 11 ek sınava girebiliyorum ama ben kayıt yenileme yaptim 2018 deki sinavlarada giricem bu ek sınava girersem mezun olamiyorum puanım düsük biraz ek sinavdan sonra normal 2018 deki sinavlara girebilirim dimi birde onumuzdeki senede ek sinava girebilirmiyim 2 kez girilebiliyormu ek sinava

 4. Mrb benim okuduğum dönem 5oldu 3.sinavlara yaş itibari ile giremiyorum bu sene 7olck seneye üniversite sınavına giricem kredim 71 kredimi 157 ye tamamlasam bile dönemim 7olck nasil girebilirim ek sınava 7donem olur mu??

  • Gelecek yıl 3. dönem sınavına girebilirsiniz. Döneminiz gelecek yıl 3. dönem sınavı ile 8 olursa ek sınava da girebilirsiniz. Krediniz şu an düşük. Gelecek yıl mezun olmanız için çok iyi çalışıp her girdiğiniz sınavda 30’a yakın kredi toplamanız gerekir

 5. merhaba aölde 40 kredim var aölde dönemim 8 derslerim çok iyi ama sınavlara pek girmedim ve girdiğimdede sallamıştım şuan testlerde full çekiyorum yani ek sınava girebilirmiyim bu sene ? yada seneye bi 105 falan olsa kredim lütfen cevap verirsenz sevinirim

  • Ek sınava girmek için dönem şartı var. Sizin döneminiz de 8 olduğu için siz de ek sınava girebilirsiniz.

 6. Merhba benim 3 ortak dersim kaldi bu sene ygsye girmek istiyorum ek sinava girmek istiyorum aciktan duz lise okuyorum toplam donemim 8 girebilirmiyim

   • Merhaba yanlislik oldumus baktim ben Aöl de okudugum dönem 11 toplam dönem.15 zorunlu dersim 10 kredim 78 ben ek sinava girebilirmiyim lütfen acil dönermisiniz

    • Evet girebilirsiniz. (Ayşegül Hanım kırıma ama sen hiç ders çalışmadan, soru çözemeden giriyorsun herhalde sınavlara. 78 / 11 = 7 kredi. Yani bir sınavda ortalama sadece 7 kredi topluyorsunuz. Çıkmış sınav sorularından soru çözerseniz artar.)

 7. Meraba benim kredeim 102 ek sınava girebilirmiyim ama sunu belirtmeliyim ki (AOL de okudugum dönem 3 – toıplam dönem 7 yazıyor) bana yardımcı olurmusunuz

   • Merhabalar arkadaşlar bu ek sınav yerleri nasıl belirlenecek? Eskisi gibi bir okuldamı gireceğiz yoksa halk eğitim merkezindemi daha önce giren varmı

   • mrb 186 kredim var 6 kredim kaldı mezun olmama ek sınav ücreti yatırdım kayıt yaptırıcam yanlız 7 tane zorunlu ders gözüküyor daha önce muaf diye gözüküyordu ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

1 5 6 7