24 Temmuz’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir?

29 yorum
12.964

AÖL Müdürlüğü açıkladı: 24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir? Ek sınav hangi sınav merkezlerinde yapılacak? Başvuru ve kayıt tarihleri açıklandı mı?

AÖL Müdürlüğü 2015-2016 öğretim yılında mezun olmayı bekleyen, üniversite sınavlarına giren ve kayıt için diplomasını almaya çalışan Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için ek sınav tarihini, kayıt tarihini, sınav merkezlerini ve ek sınava kimlerin girebileceğini açılayan bir duyuru yayınladı. Buna göre toplam dönemi 8 ve/veya toplam kredisi olan 157 olan öğrenciler ek sınava başvurabilecekler. 24 Temmuz 2016 günü belli il merkezlerinde yapıalcak olan ek sınav için başvurular 2-8 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapıalacak.

24 Temmuz’da yapılması planlanan Açık Lise Ek Sınav tarihi güncellendi, sınav 21 Ağustos’ta!

Ek Sınav Başvuruları Başladı, Son Gün 8 Temmuz

acik-lise-ek-sinav-basvuru-tarihleri-2016

24.06.2016

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ EK SINAVI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Ek sınava, Açık Öğretim Lisesi ve Yurtdışı Programları öğrencilerinden;

 • 1) Toplam dönemi 8, toplam kredisi 157 ve üzeri olan öğrencilerden, öğrencilik durumu; aktif, donuk ve silik olan bütün öğrencilerimiz başvurabileceklerdir.

 • 2) Ayrıca 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde yapılan Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi sınavlarında yaşanan hava muhalefeti, güvenlik tedbirli sokağa çıkma yasağı uygulamaları nedeniyle 1 inci ve 2 inci dönem sınavlarına katılamayan öğrencilerimiz ders seçimlerini ilan edilen tarihlerde yapacaklardır. Bu kapsamda değerlendirilecek öğrencilerin listesi için tıklaynız.

 • 3) Ek sınavın 24 Temmuz 2016 Pazar günü aşağıdaki listede belirtilen il merkezlerinde iki oturum halinde yapılacaktır.

 • 4) Ek sınava katılacak öğrencilerin 30 Haziran – 8 Temmuz 2016 tarihleri arasında başvurularını yapacaklardır.

 • 5) Ek sınava başvuracak öğrencilerimiz ilgili banka şubelerine belirtilen tarihler arasında (T.C Ziraat Bankası, T.C. Vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 30 TL ek sınav başvuru ücretini mutlaka ek sınav için açılan hesaba yatıracaklardır.

 • 6) Ek sınav başvuru işlemi yapan öğrenciler 9 Temmuz 2016 tarihi (saat 12:00’a) kadar sınavına girecekleri dersleri seçmeleri ve varsa sınav merkezlerini güncellemeleri gerekmektedir.

 • 7) Öğrencilerimiz ek sınav ücretini yatırdıkları gün bitiminden yaklaşık bir saat sonra öğrencilik durumları sistem tarafından aktif hale getirilecektir.

YURT DIŞI PROGRAMI ÖĞRENCİLERİNİN BAŞVURULARI

Yurt Dışı Programına kayıtlı olan öğrencilerimizden yukarıda belirtilen şartları taşıyanlardan ek sınava katılacak olanlar;

 • a) T.C. Kimlik numarası olan öğrenciler 2-8 Temmuz 2016 tarihlerinde kimlik numaralarıyla 30TL katılım ücretini anlaşmalı bankalara doğrudan şubelerine veya internet bankacılığı üzerinden “MEB Ödemeleri” bölümünden yatıracaklardır

 • b) 2-8 Temmuz 2016 tarihlerinde başvurusunu yapamayan Yurt Dışı Programı öğrencilerinden sınava Ankara’da girecekler başvuru işlemlerini sınavdan bir gün önce saat 09:00-15:00 arası sınav günü saat 08:00-09:00 arasında Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünden yaptırabileceklerdir.

 • c) T.C. Kimlik numarası olmayan Batı Avrupa Programı öğrencileri; aciklise_bap@meb.gov.tr adresinden e posta, Orta doğu programı öğrencileri ise; aciklise_ortadogu@meb.gov.tr adresinden hesap numarası alarak yine aynı adrese para yatırdıkları dekont ve sınav merkezlerini bildirmeleri gerekmektedir.

 • d) Yukarıda belirtilen faks numarasına ve e posta adresine mail atılmasına rağmen işlemlerini yaptıramayanlar yukarıda verilen telefon numaralarına ulaşarak gerekli düzeltmeleri yaptırmaları gerekmektedir.

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ek Sınav Yapılacak İl Merkezleri

Sıra No

İl Adı

Sıra No

İl Adı

1

Adana

17

 Kayseri

2

Ankara

18

 Kocaeli

3

Antalya

19

 Konya

4

Aydın

20

 Malatya

5

Balıkesir

21

 Manisa

6

Bursa

22

 Mardin

7

Denizli

23

 Mersin

8

Diyarbakır

24

 Muğla

9

Erzurum

25

 Ordu

10

Eskişehir

26

 Sakarya

11

Gaziantep

27

 Samsun

12

Hatay

28

 Şanlıurfa

13

İstanbul

29

Sivas

14

İzmir

30

Tekirdağ

15

Kahramanmaraş

31

 Trabzon

16

Karabük

32

 Van
FavoriteLoadingÇözdüklerime Ekle
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


24 Temmuz’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir? (29 Yorum)

 1. Mesleki Açıköğretim lisesinde okuyorum. Yüz yüze eğitimimi ve stajımı 2016 yılında tamamladım. 2017 Ocak ayında 1. Dönem açıköğretim sınavına girdim. Sonuçlar açıklandı. Şuan 1 tane bataj dersim(dil ve anlatım 7) kaldı. Ocak ayında Ygs’ye başvuru yaptım. 1 tane baraj dersi(dil ve anlatım 7) vermeden ygs den yeterli puani aldigimda universiteye gidebilir miyim?

 2. 24 temmuz ek sinav kaydini kacirdim ve bu sinav 21 agustosa ertelendi ek kayit acilabilirmi aksi taktirde kizimin universiteye girisi imkansiz hale gelecek

  • 24 temmuzdaki ek sinav kaydini kacirdigimiz icin kizim sinava giremicek ve cok emek harcadigi universite hayal olmak uzereb21 agustosa ertelenen ekvsinav icin ek kayit acilmasini talepvediyoruz lutfen srsimizi duyun gerekli yerlere yaziyoruz fakat muhatabimiz sanal ortam cok magduruz

 3. merhaba 27-30 haziran arası mesleki açık lise ek alan sınavı yapıldı. ve ben becerieğitimi2 den geçemedim.. herşeyim tam yalnızca okuldan gelicek 8 krediye ihtiyacım beceri eğitiminden 24 kredi gelicekti olmadı. agustos eylül gibi tekrar ek sınav yaparlar dediler bilgilendirirmisiniz LÜTFEN 1 yıl daha kayıp edicek vaktim yok. 🙁

 4. Merhaba, ben mesleki aol yuzyuze egitimi tamamladim disardaki sinavlarimi ise zorunlu derslerin hepsini verdim ,fakar 1 kredim var almam gereken zorunlu degil,ocak ayinda 2 yillik gecis hakkimi kullandim simdi 1 kredim eksik unv kayit yaptirabiliyormuyum ?

  • Mezun olamazsanız üniversiteye kayıt yaptıramazsınız? Önce ek sınavda o eksik krediyi tamamlamanız ve mezun olmanız lazım.

 5. Merhaba brnm kredim 245 alttan sadece 4dersim kaldı son dönem harcımı ek sınava yatrmadgm için yanlış bölüme yatrdgm için sınava giremyrum ek sınavlara. 2. Bir ek sunav olurmu sesimi kime duyurmam gerekir

  • 2. ek sınav zor görünüyor. Bu yıl sanki tek ek sıav olacak gibi, yine de 147’yi ve okul müdürlüğünü arayabilirsiniz. Duyuruları da takip edin

 6. 157 kredi kalksın yeter bu saçmalık147 arayarak dilekçe yazdırdım ek sınava girmek için insanlar cok zor durumda kaldı şiddetle kınıyorum nerde bu devlet nerde bu insanlık haksızlık herkes girmeli çok magdurum yetkiler birşey yapsın hayallerim yıkmayın

 7. 8 temmuz sabah saat 12:00 olmadan parayı yatırdım. Ders seçemiyor muyum geç mi kaldım 8 temmuz da dahil değil miydi? Biri bana bunu açıklasın lütfen

 8. Mesleki aol. okuyorum, stajimi tmmladim. mesleki aol mezuniyet sartlarini tmmladim sayilir, sadece 2 adet zorunlu dersim var dil ve anlatim 4 – 7 ek sinavda bunlari vericem. Maolde iken universite sinavlarina girebilecegimi bilemedigim icin basvuru yapmadim. Peki bundan sonra ne yapmaliyim? Yuzyuze egitim tmmlandi. Ayrica, mesleki aolde 2 yillik uni icin temmuzun 14unde basvurular var buna kayit yapilabiliyor mu?

  • Ocak ayında sınavsız geçiş başvurusu yapmadı iseniz temnuz ayında tercih yapamazsınız. Gelecek yıl başvuruları kaçırmayın.

   • 2 adet zorunlu dersim olsa dahi universite icin basvuru yaparak gidebiliyor muyum? maol de yetkili hocalarimiz bize yeterli bilgi vermedigi icin suan bu durumdayim. Bir daha ki uni sinavi basvurulari ocak 2017de mi

 9. Benim sadece 2 zorunlu dersim kaldi 2side dil ve anlatim 4 ve 7 ben bu sene ki universite sinavlari girmedim mesleki acikogretim okuyorum bu sene bitti atajo tmmladim fakat hocalarimizin fazla bilgisi olmadigi icin uni sinavina girebilecekmiyiz dedigimizde seneye dediler. benim suan 258 kredim var. Dedigim gibi 2 zorun dersim kaldi ek sinava basvuru yapip giricem. Ama smdi ben mesleki aol. Mezuniyet sartlarini tmmladim sayilir.

 10. Peki ek sinavin sonuclari ne zaman aciklanacak? Cunku 18 temmuzda lys sonuclari aciklaniyr. 26 temmuzda tercih yapacagiz hangi ara okul puani gelecek biz nasil yapacagz tercihimizi?

  • Ek sınav sonuçları tahminen Ağustos’un başlarında açıklanır. Siz terciherlinizi yapacaksınız, yerleştirme sonuçları açıklanacak, üniversite kayıtları Eylül ayında olacak filan derken çoktan aöl mezuniyet belgenizi (belki direk diplomanızı) almış olursunuz. Endişeye mahal yok.

 11. Dönemi 8+ olan, ama kredisi 157 olmayan arkadaşlar, maalesef ek sınava başvuramayacaklar. Duyuruları takip edin, ama bu yıl ek sınav şartları kalıcı olarak değişti ve üstelik de ikinci ek sınav uygulaması da kaldırıldı görünüyor. Tepkilerinizi ve taleplerinizi Facebook’tan iletin. https://www.facebook.com/KRAcikLiseKitaplari/photos/a.10150210727476009.306777.285856686008/10153722205106009/?type=3&theater
  AÖL ek sınavda 157 kredi şartı kaldırılsın temalı bir imza kampanyası AÖL Eski Müdürü Osman Hoca tarafından paylaşılmış, siz de imza atabbilirsiniz: https://www.change.org/p/ek-sinavda-157-kredi-%C5%9Farti-kaldirilsin?recruiter=332805363&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=mob-xs-share_petition-no_msg&fb_ref=Default